شماره مطلب : 8314
زمان انتشار : 93/5/29 - 08:20 2014/8/20
کارگردان فیلم «شکارچی شنبه» با بیان اینکه در کشور به سکوت فرهنگی گرفتار شده‌ایم، گفت: جهان اسلام مدام در قبال وقایع مختلف از جمله موضوع غزه منفعل عمل می‌کند.

شیخ طادی:به سکوت فرهنگی گرفتار شده‌ایم/متاسفانه جهان اسلام دربرابر مسئله غزه منفعل عمل می‌کند

کارگردان فیلم «شکارچی شنبه» با بیان اینکه در کشور به سکوت فرهنگی گرفتار شده‌ایم، گفت: جهان اسلام مدام در قبال وقایع مختلف از جمله موضوع غزه منفعل عمل می‌کند.

به گزارش آوینی فیلم ، دومین همایش شعر فلسطین کربلای امروز با عنوان «عصر شعر غزه در خون» شب گذشته با حضور علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین امرودی معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، پرویز شیخ‌طادی کارگردان فیلم «شکارچی شنبه»، عباس براتی‌پور، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، مصطفی محدثی خراسانی، علی‌محمد مؤدب و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن همایش‌های ایوان شمس برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام امرودی معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران و سیدمحمد حسینی وزیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم از پرویز شیخ طادی یکی از کارگردانان پیشکسوت و انقلابی کشورمان به خاطر ساخت فیلم «شکارچی شنبه» تجلیل کردند.

پرویز شیخ‌طادی در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: گرچه ما همایش‌هایی را درباره غزه برپا می‌کنیم و در جمع‌مان به عزاداری می‌پردازیم اما متأسفانه منفعل عمل می‌کنیم یعنی جهان اسلام مدام نسبت به وقایع از جمله موضوع غزه منفعل عمل می‌کند و هیچ تضمینی وجود ندارد که در 70 سال آینده هم ما منفعل از نقشه‌ها و برنامه‌های جهان استکبار و غرب نباشیم.

وی اضافه کرد: نیروهای بسیج و سپاه در این حوزه منفعل نبودند و توانسته‌اند با تقویت بنیه دفاعی کشور موقعیت ما را از وضعیت انفعال در این بخش خارج کنند.

شیخ طادی ادامه داد: اگر در حوزه سیاست خارجی، فرهنگی و اقتصادی همچون حوزه‌های دفاعی با پیشگیری و دقت در هدف‌گیری پیش رفته و طبق توصیه‌های رهبری اقدام می‌کردیم اکنون تحریم‌ها و فشارها هیچ تأثیری بر وضعیت کشور نداشت و ما همچون بازوی دفاعی اکنون دارای یک بازی قوی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بودیم.

به گفته کارگردان فیلم سینمایی «شکارچی شنبه»، پیشگیری و پیش‌بینی‌های مدبرانه بسیج و سپاه و صنایع دفاعی باعث پوشش و تقویت بخشی از ضعف‌ها و کم کاری‌های حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی می‌شود و وضعیت ما را در پای میزهای مذاکره آبرومند می‌کند و از تهاجمات و بلاهایی که جهان غرب و استکبار بر سر سایر کشورهای اسلامی آورده‌‌اند، نجات می‌دهد.

شیخ‌طادی با اشاره به بیان ظهور آقا امام زمان توسط برخی از افراد، گفت: اگر امام زمان (عج) ظهور کنند مشکل آدم‌های تنبل حل نخواهد شد بلکه باید ما از انفعال درآمده و به تولید کارهای خوب و پویا بپردازیم به گونه‌ای که اکنون جای خالی تئاترهای بزرگ درباره غزه به وفور مشاهده می‌شود.

این کارگردان درباره مذاکرات اخیر هسته‌ای،‌بیان کرد: اگر ما اکنون بسیار آبرومندانه و با جدیت بر سر میز مذاکره حضور می‌یابیم به خاطر عملکرد خوب بسیج و سپاه است.

* امرودی: کلید محو اسرائیل در خاورمیانه زده شده است

در ادامه حجت‌الاسلام امرودی معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، بیان داشت: چندین سال گذشته نزدیک غروب در حال آماده شدن برای استقبال از آزادگان سرافراز کشور به وطن بودم که همسر شهیدی به همراه 2 فرزند دختر و 2 فرزند پسر خود درب منزل ما را می‌زد و چشمانش کاسه خون شده بود، و اصرار داشت که حتماً با خودم صحبت کند، به آن خانم گفتم اتفاقی افتاده است، گفت؛ فرزندم مهدی لباس‌های نوی خود را پوشیده و اصرار می‌کند که به استقبال پدرش برود، من که نتوانستم جواب قانع کننده‌ای به این بچه بدهم شاید شما جوابی برای او پیدا کنید.

وی با انتقاد از این مهم که اکنون بسیاری از مدعیان حقوق بشر در برابر حمله صهیونیسم به غزه، سکوت کرده‌اند، ادامه داد: متأسفانه صهیونیسم حداقل‌های بشری را از مردم مظلوم  در غزه و فلسطین دریغ می‌کنند.

به گفته حجت‌الاسلام امرودی، مادران داغدار و خانواده‌ها صحنه‌های سنگینی را مشاهده می‌کنند و رژیم صهیونیستی حتی به جنین رحم نمی‌کند و به آن حمله می‌کند. چندین سال گذشته با یکی از مسئولان سرزمین اشغالی صحبت می‌کردم که وی می‌گفت؛ لوله تانک وارد خانه ما شده است و نمی‌توانم به خوبی صحبت کنم.

وی بیان کرد: سکوت مدعیان بشر برای دفاع از حقوق بشر جالب است چراکه کشورهای عربی مدعی دفاع از حقوق بشر هستند اما در حقیقت کاری انجام نمی‌دهند. به نظرم 6 روز طول کشید تا اسرائیلی‌ها فرار کنند و نه اینکه آنجا را ترک کنند.

حجت‌الاسلام امرودی گفت: ناامنی منطقه خاورمیانه و جهان اسلام به نفع اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها است. امروز 28 مرداد است زمانی که عده‌ای تلاش داشتند تا منابع شما را به تاراج ببرند، یعنی اروپایی‌ها و غربی‌ها می‌خواستند منابع ما را ببرند چراکه ناامنی در خاورمیانه به نفع آنها بود.

وی افزود: آنها معتقدند باید جنگ را نهادینه کنند به همین منظور یک رژیم جعلی راه انداختند که بحران و ناامنی را مدیریت کنند. راز بقای آنها ناامنی در خاورمیانه است زیرا می‌دانند که قدرت، منابع، مدیریت، عقل و ثروت در اینجا نهفته است.

معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران گفت: حدود 18 سال پیش رهبر انقلاب در بیاناتی فرمودند که مراقب صهیونیسم مسیحی باشید و امروز می‌گویند که مواظب صهیونیسم مسیحی، یهودی و مسلمان باشید چراکه  دشمن امروز بیخ گوش شماست و اگر بنا به اختلاف و جنگ است، باید درون اسرائیل شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: یک بار پیامبر(ص) مقابل مشرکان ایستاد و اکنون مردم غزه و فلسطین مقابل اسرائیلی‌ها ایستادند که ما حتم داریم قطعاً نیز پیروز خواهد شد، همچنین آنها معتقدند تا روزی که با نام حسین (ع) آشنا نبودند، هر روز نامه‌ای بر دست به سازمان ملل می‌رفتند و از این سازمان امنیت گدایی می‌کردند اما حالا با نام سیدالشهدا (ع) فلسطین زنده شده است.

حجت‌الاسلام امرودی با تأکید به این مطلب که کلید محو اسرائیل در خاورمیانه زده شده است، گفت: اختلاف طبقاتی در سرزمین اشغالی بیداد می‌کند، آنها آمده بودند که پیروز میدان بوده و زندگی کنند اما در درون خود نیز دچار مشکل هستند.

وی با بیان اینکه کلید محو اسرائیل در خاورمیانه زده شده است، ادامه داد: یقین بدانید که وعده امام راحل (ره) در رابطه با محو اسرائیل محقق خواهد شد، همچنین اگر امروز شاهد آتش بس هستیم به این دلیل آن است که نمی‌خواهند مردم فلسطین حلاوت پیروزی را بچشند.

*حسینی: صهیونیسم درنده خویی را تا ورای حیوانیت و تا مرز دیو صفتی پیش برده است

سیدمحمدحسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم در این مراسم ضمن قرائت یادداشتی درباره مردم غزه، بیان داشت: خدایا، بارالها! تو بندگان خود را آزاد و آزاده آفریده ای و در مسیرشان قبض و بسطی به جز به اختیار نچیده ای. پروردگارا! بارالها! تو به حکم محکم حکمتت، بندگانت را در حصار اجبار، بندی امر و نهی نکرده ای که تکلیف و باید و نبایدها را بر اساس حسن و قبح عمل تبیین کرده ای! تو که علیم و قادری چنین حکیم و صابری!

وی اضافه کرد: دریغا که چماعتی از بندگانت که خود را در بند امتثال اوامرت نمی بینند بر تخت جباریت می نشینند. بندگان آزاد را به بردگی مدون بر می گزینند. انسان ها را در زندان خواسته های شوم و زیاده طلبی های مشئوم و رفتارهای مذموم، حبس می کنند. پا را فراتر از زندانبانی می گذارند که زندانی حقوقی دارد و چون کسی به احقاق حق این زندانی برنمی خیزد و عاطفه ای را برنمی انگیزد، حق در محاق کامل فرو می رود و دیگر زندانی در حصر دیوار و نرده نیست، در محاصره گلوله و بمب است!

حسینی ادامه داد: انگار مصمم هستند آنجا نوار غزه نباشد، حصار غزه باشد. باریکه غزه نباشد، تاریکه غزه باشد. در حصار غزه به خلاف همه حصارها که حصن و محافظند اینجا دیوارها خبیث و معارضند. دردا که حصار، جان پناه است و این نوار طناب در است!

وی افزود: این حصن و حصار در محاصره جنگلی از ابوالحصن، روباه مکار و انسان های بیمار صهیونیست قرار دارد. در صحن زندان برای زندانیان فرصت تنفسی هست و حال اینکه در آنجا صحن ای از دود و آتش و اشک آور و زجرآور و در نهایت تک تیراندازانی است که برای اثبات مهارت تیراندازیشان، پیشانی های کوچک کودکان را سیبل کرده اند!

به گفته حسینی، باورتان می شود که مزدور و مزوری از این طایفه همیشه سرگردان و خدازده تاریخ در شبکه اجتماعی بی محابا می نویسد: امروز 13 سر کوچک را متلاشی کردم. امروز 13 کودک فلسطینی را از جمع مبارزین فردا حذف کردم! و در همان روزها در تل آویو جشنی به مناسبت بمباران مدرسه تحت نظارت یونیسف برپا می شود و شعر آن این است: فردا کودکی در فلسطین نخواهد بود که به مدرسه برود. فردا مدرسه ای در غزه نخواهد بود که کودکی را بپذیرد! و هل هله می کردند.

وزیر سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دیدید ماده شیری که آهویی شکار شده اش را وقتی درید و آهو بره ای را در شکمش دید از خوردن آن آهو منصرف شد و تلاش می کرد بره آهو را نجات دهد. ای وای من! که غریزه وحشی سلطان درندگان به کودک رحم دارد و این بی بته ها و بی ریشه های تاریخ و این حرام لقمه های رباخوار همیشه تاریخ، درنده خویی را تا ورای حیوانیت و تا مرز دیو صفتی پیش برده اند.

وی اضافه کرد: آی قلدران و خائنان تحت حمایت عمر و بن عبدود، میدان خندق در پیش است. ما را از احزاب نترسانید، ما با علی به میدان ۀمده ایم، بار دیگر هم سر عمروبن عبدود را در کنار سرهای خائنان جای خواهیم داد. دیری از روز 17 شوال سالروز جنگ خندق نگذشته است. عمروبن عبدود نعره زد: شما که می گوئید کشتگانتان در بهشت هستند و مقتولان ما در جهنم! آیا یکی از شما نیست که من او را به بهشت بفرستم و یا او مرا به دوزخ روانه کند؟ گویی اشارتی به فرهنگ احدی الحسنین است. پیروزی که پیروزی است، شهادت هم که بهروزی است. پس، چه کم آید از تو گر من، برسم به آرزویی؟!

حسینی بیان کرد: تازه آن پهلوان قریشی بود چه ارتباطی با این پلیدان صهیونیست دارد که به شنیدن ترقه ای چون موش به سوراخ می خزند؟ صهیونیست خبیث مرد میدان کودک بی سلاح است! رژیم کودک کش اسرائیل آبرویی برای خود باقی نگذاشته است. مردک نادان عقب افتاده ای به نام نتانیاهو خود را با مرشه دایان و قصاب صبرا و شتیلا آریل شارون می خواست هم وزن کند. شرایط زمان و مکان را فراموش کرده است. شرایط جهان اسلام را فراموش کرده است.

وی افزود: اگر برخی سران خفته اسلامی، ننگ نفی قاعده نفی سبیل و عدم اجرای، «ولن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا» را به قیمت تداوم چند روزه قدرتشان می خرند به اسف سافلین! بیداری جهان اسلام را عشق و امید است! اگر در یک جنگ 6 روزه و در واقع 12 ساعته، 4 کشور عرب به مرز انفعال و التماس از قدرت ها و مجامع جهانی افتادند و آنچنان زهر چشمی از اسرائیل دیدند که عاقبت مذاکره و صلح و تسلیم را برگزیدند، ملت از خواب گران برخاسته فلسطین و مردم مقاوم حصار غزه چنان درسی به اسرائیل دادند که اینک برای آتش بس متوسل به سازمان های جهانی شده است! و این نیست جز تغییر روحیه، فکر و نگاه قوی به دیدگاه ناب اسلامی! الله اکبر که وعده خدا حق است.

این کارشناس فرهنگی گفت: الله اکبر! نه اسرائیل 1967 قوی تر از امروز بود و نه اعراب 1967 ضعیف تر از امروز! اگر در آن روز اسرائیل 1000 تانک و 360 هواپیما داشت، مصر به تنهایی 2000 تانک و 800 هواپیما به انضمام شبکه های پرقدرت سام 2 را در اختیار داشت.

وی اضافه کرد: آری امروز غزه قهرمان با همراهی ملت مسلمان و مردم بیدار جهان در کنار ایران و علی زمان کاری کردند کارستان! و این طیبه نصرت و یاری خداوند است که قدرتی فوق قدرتش متصور نیست و بشارتی است بر شکاف گنبد آهنین و خروج غاصبان از برج و بارویی که برای خود ساخته اند و زود است که به سرنوشت ذلت بار گذشتگان خود مبتلا شوند و همچون یهود عنود که از مدینه النی اخراج شدند سرزمین قدس را به اجبار ترک کنند.

* شعر عباس براتی‌پور درباره «غزه»

غزه در خون نشسته، برخیزید

بهر دل های خسته، برخیزید

صهیونیزم پلید خون آشام

بر سر کین نشسته، برخیزید

شیون مادران در آتش

ناله های گسسته، برخیزید

زیر آوار آهن و پولاد

دست و پای شکسته، برخیزید

بهر یاری ملتی مظلوم

کمر عزم بسته، برخیزید

نیست جای درنگ ای مردم

همتی دسته دسته، برخیزید

خون به تیغ ستم شود پیروز

بهر فتحی خجسته، برخیزید

شعر احمد علوی شاعر جوان کشورمان را درباره «غزه» می‌خوانید:

بیاد کودکان غزه باید، غزل ها را پریشان تر بخوانیم

شکوه رد پای سرخشان را، میان خون و خاکستر بخوانیم

تمام شهر را آواره دیدیم، چقدر آنجا تن صد پاره دیدیم

همین تصویرها باعث شد امروز، شهیدان را گل پرپر بخوانیم

بیا از قامت در خون تپیده، بیا از نخل های سر رسیده

بیا از خواهران داغدیده، بیا از غربت مادر بخوانیم

بیا از دختر آشفته گیسو، بیا از دردهای تافراسو

بیا از دست از انگشت از چشم، بیا از پا بیا از سر بخوانیم

بیا از خاطرات دفتری که، از اندوه غروب آخری که

از آشوب نگاه آن سری که، جدا گردیده از پیکر بخوانیم

کمی از روزهای پر تلاطم، کمی از اشک های چشم مردم

کمی از روضه های پرتألم، کمی هم از علی اصغر بخوانیم

کدامین چشم ناپاک است یا رب، که دائم در پی این سرزمین است

چه عصیانی ست در حال شکفتن، که شیطان پشت درها در کمین است

زمین که جای قتل کودکان نیست، چنین با کودکان نامهربان نیست

نه اسم شعله ها آتشفشان نیست گمانم این همان نظم نوین است

عروس غوطه ور در حجله خون، نباشی روزها در بند مضمون

بدان صبر خدا اندازه دارد، بدان دست خدا در آستین است

جهان گردیده غرق رو سیاهی، جهان پر می شود از داغ گاهی

کسی که لب فرو بندد در این داغ، حسابش با کرام الکاتبین است

به ظاهر مهربان و اهل صلحند، ولی در اصل ها پابند دروغ اند

حداراشکر دنیا باخبر شد، کدامین گرگ در این پوستین است

در ادامه این مراسم قاسم صرافان به قرائت دو قطعه شعر پرداخت که در ذیل شعر «آخر پاییز» را می خوانید:

خومدش را وارث ارض مقدس خوانده این قابیل

جهان وارونه شد، این بار با سنگ آمده هابیل

نگین دست شیاطین و سلیمان اشک می ریزد

و با فرعون می خندند فرزندان اسرائیل

لب خاخام ها تورات را وارونه می خامد!!

و ژان پل می زند، رد می شود از غیرت انجیل

درون آتش نمرودها این بار می سوزد

گلوی «الخلیل» از ذبح فرزندان اسماعیل

بیا ای تک سوار سبز! با چشمان بارانی

سحرگاهی نظر کن بر شب چشم انتظار ایل

و «سبحان الذی اسرا» بخوان تا «مسجد الاقصی»

بخوان! ای خواندنت شیرین تر از تنزیل جبرائیل

عصا بردار تا از شرق، یاران محمد (ص) را

شبانه بگذرانی از فرات این بار جای نیل

فلسطین جوجه های کوچکش حالا ابابیل اند

و خواب آخر پاییز می بیند سپاه فیل

شعر دوم «قاسم صرافان» با عنوان «سنگ و سیب»:

باور کنید چلچله ای شد، پرید سنگ

چرخی زد و به سمت خدا پر کشید سنگ

در سینه اش فرشته دمید آنقدر امید

تا یک شهاب شد، دل شب را درید سنگ

انگار از فلاخن «داود» می رسید

از کوه و از پرنده ندا می شنید سنگ

از زخم های دختر «غزه» دلش شکست

بر روی خاک عکس عروسک کشید سنگ

«والتین» که رنگ شاخه «زیتون» سبز شد

تا «طور» بی کرانه «سینین» دوید سنگ

در سینه دلاور کوچک به جای قلب

هم مهر صبر می زد و هم می تپید سنگ

بر روی پرچم کهنی، طرح تازه شد:

ترکیب سبز، قرمز، مشکی، سفید، سنگ

از جوی خون گذشت و یک قلب سرخ بود

وقتی به انتهای غزل می رسید سنگ

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید