شماره مطلب : 4082
زمان انتشار : 92/10/22 - 10:39 2014/1/12
اختتامیه چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار شب گذشته در سینما فلسطین برگزار و برگزیدگان آن شناخته شدند.
حاشیه نگاری خبرنگار آوینی فیلم از اختتامیه جشنواره عمار

از حضور غیرمنتظره آیت الله جنتی تا اهدای گل به حامد زمانی توسط پدر شهید

اختتامیه چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار شب گذشته در سینما فلسطین برگزار و برگزیدگان آن شناخته شدند.

به گزارش خبرنگار "آوینی فیلم"حضور باشکوه افراد متخصص و غیر متخصص در این مراسم به اهمیت این جشنواره مردمی افزود، مهمان ویژه ای تعجب و البته خوشحالی سایرین را برانگیخت حضور غیر منتظره آیت الله جنتی در این مراسم بود.
در این مراسم که با مجری‌گری «محمدمهدی سیار» شاعر انقلابی همراه بود و کلیپ‌هایی از اکران‌های مردمی داخلی و بین‌المللی به نمایش درآمد، ‌در ابتدا «وحید جلیلی» مسئول سیاستگذاری جشنواره مردمی عمار در سخنانی با ارائه گزارشی از چهارمین دوره جشنواره گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار در اولین سالگرد جشن مردمی نهم دی در سال 89 تأسیس شد. در این سال کار با بیست فیلم که توسط فیلم‌سازان حزب‌اللهی در نقاط مختلف کشور برای تشریح ابعاد فتنه ساخته شده بود، آغاز شد. در دوره دوم شاهد حضور 300 فیلم بودیم، در دوره سوم 700 فیلم و امسال فرزندان انقلاب اسلامی بیش از یکهزار عنوان فیلم را به جشنواره ارسال کردند.
پس از وی مراسم تقدیر از یک عمر مجاهدت فرهنگی فرج‌الله سلحشور با اکران مستندی کوتاه آغاز شد و با حضور خانواده شهدا از جمله پدر شهید احمدی‌روشن، آیت‌الله جنتی و برخی هنرمندان از جمله نادر طالب‌زاده، جمال شورجه و ابوالقاسم طالبی از وی تجلیل شد.
سلحشور پس از تقدیر در سخنانی با اشاره به یک مثال درباره کمک کردن مادر و پدر به نوزاد کوچک خود برای بردن یک سینی چای گفت: سلحشور قصه‌اش را از قرآن و توفیقش را از خدا
می‌گیرد. ابعاد هنری‌اش را نیز دیگر هنرمندان به آثارش می‌دهند. لذا سلحشور هیچ کاری نکرده است و خدا بوده است که زیر کتف سلحشور را گرفت.
وی با بیان اینکه لایق این تقدیرها نیستم، افزود: بعضی وقت‌ها به اینکه دستم زیر سینی هم بوده است تردید می‌کنم اما اگر هم بوده وظیفه بوده است.
در این مراسم که از مهمان ویژه سینما گر و علاقه مند به سینما تشکیل شده بود آیت الله جنتی با سخنرانی کوتاه و مفید خود اشتیاق ویژه ای به حاضرین القا کردند.
گفت:‌ اما حضورم را در میان شما غنیمت می‌دانم.
وی با اشاره به خاطره‌ای از حضرت امام خمینی (ره) افزود: حضرت امام خمینی (ره) فیلمی را دیده بودند و گفتند این فیلم و امثال آن صد برابر منبر من و شما ارزش دارد.
آیت‌الله جنتی با اشاره به فیلم توبه نصوح که فرج‌الله سلحشور در آن بازی کرده است، گفت: در بخشی از این فیلم یک فضای رویایی در عالم برزخ است که ظالمی که حقی را ضایع کرده جلو می‌رفت و مظلومی که حق او ضایع شده بود می‌گفت «حق من را بده» که این صحنه روی من تأثیر داشت.
حضور خانواده شهدا و علی الخصوص خانواده شهید آحمدی روشن در مراسم اختتامیه توانست بوی خوش حضور شهدا را نیز با این جشنواره مردمی همراه کند.
ماریا پومیه که در کنار «محمد مهدی نقویان» سازنده مستند «گاو خشمگین» با موضوع جنبش تسخیر وال‌استریت و حامد زمانی برندگان بخش ویژه «مرگ بر آمریکا» بود، در سخنان کوتاهی که با تشویق مکرر حضار قطع می‌شد با اشاره به اینکه در حال ساخت فیلمی مستند درباره حادثه مرکز یهودیان بوینس آیرس موسوم به آمیاست گفت: به اینجا آمده‌ام تا نشان دهم که ایرانی‌ها جنایتکار و تروریست نیستند.
پدر شهید احمدی روشن پس از اجرای اخرین ترانه حامد زمانی با اهدای دسته گل از این خواننده جوان تقدیر کرد و همچنین اهدای دسته گل به تنها مهمان خارجی این جلسه روحیه و نشاط محبت را بیش از پیش نمایان کرد.
بنابر این گزارش، در ادامه این مراسم، اهدای بخش‌های گوناگون مستند چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار که شامل بخش‌های «نقد درون گفتمانی، فتنه88 و جنگ نرم»، تاریخ معاصر، «مستند اقتصاد مقاومتی»، «روایت شهادت» و بخش روحانیت و بیداری اسلامی معرفی شدند.
پس از آن جوایز بخش بین‌الملل جشنواره مردمی فیلم عمار که برای نخستین بار در این دوره به جشنواره افزوده شده بود اهدا شد.
در بخشی ویژه از این بخش از اهدای جوایز، نادر طالب‌زاده در سخنان کوتاهی گفت: امسال اتفاق مهمی افتاد و جشنواره عمار بین‌المللی شد و من شنیده‌ام که بی‌بی‌سی به همین دلیل جشنواره را نقد کرده است.
وی افزود:‌ بی‌بی‌سی از این جهت یک نقد به ما کرده است که ما گفتیم عمارهای بین‌المللی وجود دارند و به ما عکس‌العمل نشان داد و عمار را نقد کردند و گفتند که این بخش بین‌المللی عمار به دنبال چیست و ما می‌خواهیم به آنها بگوییم که از این نوع عمارهای بین‌المللی از این به بعد بیشتر خواهیم دید و ما صدای آنها خواهیم بود.
بنابر این گزارش از دیگر اتفاقات اختتامیه جشنواره مردمی فیلم عمار، اجرای «گزینه‌های روی میز» و همچنین رونمایی از «پایداری» اثر جدید «حامد زمانی» بود.
از چهره‌های حاضر در این اختتامیه می‌تواند به محسن مومنی شریف مدیر حوزه هنری، حجت‌الاسلام شهاب مرادی مسئول سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علاءالدین بروجردی مسئول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حسن عباسی، پدر شهید احمدی‌روشن، جهانگیر الماسی، احمد نجفی، ابوالقاسم طالبی سردار محمدرضا نقدی، محمدصادق کوشکی، محمدرضا عباسیان، سعید قاسمی و ... اشاره کرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید