شماره مطلب : 23688
زمان انتشار : 97/10/19 - 10:40 2019/1/9
آوینی فیلم: بهادر زمانی، بازیگر جوانی که با ایفای نقش حضرت ابوالفضل(ع) و حواشی عدم اکران فیلم «رستاخیز» مشهور شد، خاطراتی را از بازی در این فیلم و فیلم سیاسی قلاده های طلا را مطرح کرد که خواندنش جالب است.
سکانس حذف شده در فیلم ابوالقاسم طالبی چه بود و چرا حذف شد؟

خاطرات بهادر زمانی از بازی در فیلم های رستاخیز و قلاده های طلا

آوینی فیلم: بهادر زمانی، بازیگر جوانی که با ایفای نقش حضرت ابوالفضل(ع) و حواشی عدم اکران فیلم «رستاخیز» مشهور شد، خاطراتی را از بازی در این فیلم و فیلم سیاسی قلاده های طلا را مطرح کرد که خواندنش جالب است.

آوینی فیلم: بهادر زمانی درباره حضورش در فیلم قلاده های طلا ساخته ابوالقاسم طالبی گفت: سال‌های قبل با فیلم «قلاده‌های طلا» در این جشنواره حضور پیدا کردم که خیلی خاطره خوبی نیست؛ اما به هر حال هر بلایی که از هر دو جناح سرمان آوردند، پشت انتخاب خودم ایستادم. من کاری به قوت و ضعف‌ این فیلم ندارم اما درباره خودم می‌توانم بگویم که وقتی با آقای طالبی صحبت کردم، قرار بود کاراکتر منفی این فیلم را بازی کنم اما به دلیل سابقه بازی در نقش حضرت ابوالفضل (ع)، ایشان صلاح دیدند که من یک نقش منفی را بازی نکنم و پیشنهاد نقش دیگری را به من دادند.

وی افزود: جالب است بدانید که حرف این فیلم دقیقاً سکانسی از بازی من بود که به دلایل مختلف از فیلم حذف شد و امسال در فضای مجازی پس از سال‌ها منتشر شد و خود من هم آن را در صفحه شخصی‌ام منتشر کردم. دغدغه این فیلم بنیان خانواده بود و بنا داشتیم به این موضوع بپردازیم که هر اتفاقی که در جریانات سیاسی رقم بخورد، باز هم خانواده و حفظ اعضای آن از همه چیز مهم‌تر است. این بازیگر دلیل حذف سکانس را هم توضیح داده و می گوید: در این سکانس عکس برخی شهدا به دیوار است؛ خواهر قصه به محض اینکه می‌بیند برادرش عکس جناح مقابل را از دیوار بر می‌دارد، او هم متقابلاً این تصویر را از روی دیوار بر می‌دارد. پایان این فیلم طوری رقم می‌خورد که این خواهر و برادر پس از اتفاقات رخ داده به هم می‌پیوندند و مقابل استکبار قرار می‌گیرند؛ اما به دلیل یکسری بازی‌ها و جناح بندی‌های ارگان‌های سیاسی در آن زمان این بخش‌ها از فیلم جدا شد. من  نمی‌خواهم از فیلم و فیلم ساز دفاع کنم؛ اما به خاطر این در این فیلم بازی کردم که هدف این فیلم فراتر از جریانات سیاسی جناحی بود. به همین دلیل، به خاطر حضور در این فیلم به هیچ عنوان احساس پشیمانی نمی‌کنم و دلیلی هم ندارد؛ چون همه ما از قبل در جریان فیلمنامه و فضای داستان قرار داشتیم.

بهادر زمانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اتفاقات فیلم دینی رستاخیز ساخته احمدرضا درویش هم گفت: هر کس با دیدن این فیلم، متوجه می شود که داستان این فیلم اصلاً بر اساس شخصیت والای حضرت ابوالفضل(ع) نوشته شده است و اگر این کاراکتر از فیلم حذف شود و یا اتفاق دیگری برایش بیفتد، فیلم کاملاً نارسا می‌شود. این موضوع که پخش شدن یا نشدن این فیلم را بخواهیم به مقام ارشد کشور نسبت دهیم، بسیار ناشایست و نارواست؛ من همین حالا می‌بینم که چطور این عزیزان از فیلم قلاده‌های طلا حمایت می کنند و پشت آن ایستاده اند. من در حال حاضر با دفتر آقای درویش ارتباطی ندارم؛ اما واقعا سرنوشت این فیلم پس از ۸ سال همچنان نا معلوم است و شاید سرنوشت تلخی در انتظار آن باشد.

این بازیگر درباره نقشش در فیلم رستاخیز گفت: در این فیلم که به عنوان کاراکتر اصلی در آن حضور دارم، در نقش متفاوتی ظاهر شده ام. پردازش این فیلم و ژانر آن با آثار قبلی من نیز متفاوت است؛ به همین دلیل نوع روایت این فیلم هم به گونه دیگری است. معمولاً در فیلم‌هایی که با مضمون شهدا ساخته می‌شوند، مستقیم و سر راست به اصل ماجرا می‌پردازند؛ اما داستان این فیلم به شکلی است که قصه به لحاظ بصری و زمانی از جذابیت بالایی بهره می‌برد و تلفیق فضای سرسبز شمال با مناطق خشک مرزی ایران که به سبب فیلمنامه به آن پرداخته شده، قصه این فیلم را متفاوت کرده است. ضمن اینکه ژانر این فیلم اکشن است و منحصراً به شهدای مرزبانی و مادران شهدایی توجه می‌کند که هم در زمان جنگ شهید داده اند و هم پس از جنگ فرزندانشان را در مرز از دست داده اند. نقطه قوت این فیلم ریتم خوب و سرعت بالای روایت قصه آن است که مخاطب را بدون آنکه خسته کند تا پایان فیلم در کنار خود نگه می‌دارد.

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید