شماره مطلب : 23678
زمان انتشار : 97/10/18 - 13:06 2019/1/8

یک شاعر قدیمی از بخش شعر در اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کناره گرفت

آوینی فیلم: امینی که چند روز پیش نسبت به فضای ترانه و آوازخوانی انتقاداتی کرده بود، از ادامه همکاری به عنوان سرگروه بخش شعر در اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انصراف داد.

آوینی فیلم: امینی که چند روز پیش نسبت به فضای ترانه و آوازخوانی انتقاداتی کرده بود، از ادامه همکاری به عنوان سرگروه بخش شعر در اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انصراف داد.

این شاعر قدیمی با تایید این خبر گفت: نخست باید بگویم که من با آقای مرادی نیا مدیرکل اداره کتاب و کتابخوانی هیچ اختلاف نظری ندارم. ایشان از دوستان خوب من است و واقعا نیز او را فاضل می‌دانم. از سوی دیگر این مسئولیت سمتی نبوده که جایگاه ویژه‌ای به من داده باشد. جالب است بدانید که حتی حقوق هم ندارد. اما من از ادامه این فعالیت اعلام انصراف دادم. وی ادامه داد: من بر این باورم که در عرصه فرهنگ به جای پنهان‌کاری و سیاسی‌بازی و کار به اصطلاح امنیتی کردن باید به صاحب ادبیات و فرهنگ توجه شود. برای من سیاست و سیاسی‌بازی اینقدر اهمیت ندارد که فرهنگ و دین و اخلاق و زبان فارسی مهم است. وقتی که اولویت در این اداره سیاست و سیاست‌مداران باشد نه فرهنگ و ادبیات و دین و اخلاق و زبان فارسی، ترجیح می‌دهم که از ادامه فعالیت با آن انصراف دهم.

این شاعر و دبیر سابق جشنواره شعر فجر افزود: متاسفم که زبان و فارسی و فرهنگ و دین و اخلاق در بررسی‌ها مهم شمرده نمی‌شود و فقط مواظبت می‌شود که فلان چهره سیاسی ناراحت نشود. من این رفتار را به نفع کشورم نمی‌دانم. من عمرم را صرف سیاست نمی‌کنم.  اگر کتابی بخواهد با دین و فرهنگ و زبان فارسی در تعارض باشد با آن برخورد می‌کنم اما اینکه فلان سیاستمدار از انتشار یک کتاب ناراحت شود برایم مهم نیست. وقتی می‌بینم نگاه حاکم با نگاه من تفاوت دارد از ادامه کار منصرف می‌شوم که شدم.

اسماعیل امینی افزود: در اداره کتاب به اهل قلم می‌گوییم کتابت از نظر زبان و رسم الخط فارسی ایراد دارد و یا متنی که نوشتی به عنوان نوحه وهن تشیع و امام است، می‌گویند چطور فلان کتاب از فلان آدم سیاسی را مجوز می‌دهید. ذهن همه انگار سیاسی شده و دیگر کسی نگران زبان فارسی ورسم الخط و دین و اخلاق نیست. همه به این فکر می‌کنند که نسبتشان با سیاست را تعریف کنند و یا طوری برخورد کنند که به فلان آدم سیاسی برنخورد. این فضایی نبود که من بخواهم در آن کار کنم.

منبع: مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید