شماره مطلب : 23007
زمان انتشار : 97/8/30 - 10:44 2018/11/21
آوینی فیلم: مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت:۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب این رویداد است اما با تغییراتی که در قیمت‌ها داشتیم پیش‌بینی ما این است که تا سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار اجرایی شود.
اعلام بودجه جشنواره تجسمی فجر

حذف بخش بین‌الملل

آوینی فیلم: مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت:۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب این رویداد است اما با تغییراتی که در قیمت‌ها داشتیم پیش‌بینی ما این است که تا سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار اجرایی شود.

آوینی فیلم: مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت:۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب این رویداد است اما با تغییراتی که در قیمت‌ها داشتیم پیش‌بینی ما این است که تا سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار اجرایی شود.

به گزارش ایسنا، نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد. در این نشست دست‌اندرکاران این جشنواره ضمن ارائه توضیحاتی درباره این رویداد، پاسخگوی پرسش خبرنگاران بودند.

هادی مظفری ـ مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجرـ در این نشست سخنانی را مطرح کرد که در ادامه می‌توانید آن‌ها را بخوانید:

از سه ماه پیش کار جدی برای بررسی ۱۰ جشنواره گذشته، آسیب‌شناسی آن‌ها و پیشنهادهایی برای بهتر شدن جشنواره شروع شد.

نشست‌های زیادی با انجمن‌های هنری، اساتید و صاحب‌نظران برگزار کردیم ونقطه نظرات آن‌ها را شنیدیم. با مدیران دوره‌های قبل هم گفت‌وگو کردیم.

برآیند این نشست‌ها این بود که جشنواره چند نیاز دارد. حلقه جشنواره باید بزرگتر می‌شد چه شورای سیاست‌گذاری و چه هیات داوران و چه هنرمندان باید مشکلش رفع می‌شد.

ساختار جشنواره قبلا به نوعی شورای سیاست‌گذاری نداشت. آیین‌نامه تغییر کرد و ساختار شبیه دیگر جشنواره‌های فجر به شورای سیاست‌گذاری رسید و فرآیند انتخاب دبیر تغییر کرد. تلاش کردیم در این شورا هر هنر، نماینده‌ای داشته باشد.

تفاوتی که این جشنواره با دوره‌های گذشته دارد حضور پررنگ‌تر گالری‌ها است. در سال‌های گذشته بعضا حضور افتخاری آن‌ها را داشتیم اما الان در مسیر جشنواره حضور دارند.

اضافه شدن بخش علمی و پژوهشی برای جشنواره فجر از دیگر تغییرات این رویداد است.

تدارک ویژه‌ای برای جشن چهل سالگی انقلاب دیده شده که بخشی از آن مرتبط با بخش پژوهشی است. از سویی پلاک ۴۰ نمایشگاه هنرهای تجسمی انقلاب، عکاسی انقلاب، هنر معاصر ایران با حضور هنرمندان طراز اول معاصر برگزار می‌شود. آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر البته نه اصل اثر تعدادی از کارها به چهل شهر ارسال خواهد شد. از هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس تجلیل خواهد شد.

۲میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب این رویداد است اما با تغییراتی که در قیمت‌ها داشتیم پیش‌بینی ما این است که تا سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار اجرایی شود.

سیاست شفاف‌سازی وزارت ارشاد را دنبال کرده‌اید طبق دستور وزیر محترم ارشاد ما به فاصله ۴۰ روز پس از برگزاری این رویداد هزینه‌های برگزاری را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهیم داد.

امسال نزدیک ۸ مرکز هنری در تهران و بیش از ۵۰ مرکز در استان‌های دیگر این رویداد را دنبال خواهند کرد.

اولین دوره‌ای است که جشنواره‌های فجر دارای آیین‌نامه مدون شدند. تا به حال فرآیند و چارچوب جشنواره را دبیران آن سال تعیین می‌کردند.

در انتخاب شورای سیاست‌گذاری افرادی را انتخاب کردیم که مورد وثوق جامعه هنری و حائز شان و منزلت باشند. سعی کردیم از دوستانی که سال‌های گذشته حضور چشمگیر داشتند عزیزان دیگری را هم به داوران و دبیران اضافه کنیم. ترکیب سنی نیز به سمتی رفت که از جوانان و پیشکسوتان دعوت شوند.

عدم حضور تعدادی از هنرمندان و اساتید در این رویداد به دلیل این است که آن‌ها مسوولیت‌های دیگری را پذیرفته بودند.

در چرخه هنرهای تجسمی هنرمند و مردم و گالری را باید دخیل می‌دانیم و هر کدام از بخش‌ها را جدا کنیم این چرخه چیزی کم دارد. نگاه ما این است حضور گالری‌ها در این بخش به مردمی‌تر کردن هنرهای تجسمی کمک خواهد کرد. در حراج‌ها کلکسیونرها و واسطه‌های هنری برای اینکه ارزش اثر هنری در چند دست گردش حضور دارند اما ما در اینجا ما دنبال مردمی‌تر کردن هنرهای تجسمی هستیم.

بخش بین‌الملل را از جشنواره حذف کردیم چون اعتقاد داشتیم ضروریاتی دارد که اگر نتوانیم آن‌ها را فراهیم کنیم یدک کشیدن این عنوان موثر نیست. باید در نوع جایزه قواعد بین‌المللی را رعایت کنیم.

با این حال چشم‌انداز بین‌المللی جزو برنامه‌های سال‌های آینده ما است.

ما طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که رویدادهای فرهنگی در فضای کشور منتشر شود و از این نظر فضاهای مختلفی در نظر گرفتیم. ما به لحاظ زمانی کاخ جشنواره‌های متعددی خواهیم داشت.

ما اعتقاد داریم همه هنرمندانی که در کشور کار می‌کنند، فرزندان این کشور انقلاب و باعث افتخار ما هستند. هنرمندان ارزشی بسیاری در مجموعه این جمع حضور دارند. 

مسعود نجابتی یکی از گزینه‌های ما برای بخش گرافیک بودند اما به دلیل اینکه مسوولیت رویداد دیگری را پذیرفته بودند، در این جشنواره حضور ندارند.

ابراهیم حقیقی ـ دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ـ نیز نکاتی را که در ادامه می‌آید، بیان کرد:

ما با رخدادهایی در جهان معاصر روبرو هستیم که نمی‌شود دیگر در زندگی ما نباشند.

تا هفت دوره هنرها تفکیک شده بودند اما از دوره هشتم، گروهی سنجیده می‌شدند. اثری که بزرگتر بود بیشتر جلب توجه می‌کرد. ما به این رسیدیم که ۱۰ رشته را با دبیران مستقل همان حرفه و داوران همان رشته تفکیک کنیم.

به جز هنر مدرن که چند بخش خواهد داشت، بخش کیوریتوری هم خواهیم داشت که نمایشگاه‌های ویژه‌ای تدارک ببینند.

گالری‌ها را با آثارشان به جشنواره دعوت کردیم.

اعتقاد داریم جشنواره مکانی است که هنرمندان جوان و گمنام شهرستانی می‌توانند خودنمایی کنند. جشنواره وظیفه‌ای جز این ندارد که این کشف‌ها را انجام و آن‌ها را ارائه کند.

ما به ناشر و نقد برگزیده جایزه خواهیم داد.

نشریه‌های ما اندک و در حد دو نشریه معتبر هستند و به همین دلیل نقد هنرهای تجسمی هم کم داریم.

از ظرفیت سالن نمایش خانه هنرمندان استفاده می‌کنیم و فیلم‌های مستند حوزه تجسمی را با نقد و بررسی و حضور فیلمساز نمایش می‌دهیم. همچنین فیلم‌های سینمایی که درباره هنرمندان ساخته شده به نمایش درمی‌آید.

یک جایزه در هر رشته داریم. طوبی زرین، لوح افتخار و جایزه نقدی داده خواهد شد.

گالری‌ها با اثرحضور پیدا می‌کنند وقرار است با قیمت‌گذاری تفاهم‌شده آثارشان را به فروش برسانند و کارشان ‌اصلا شکل حراج ندارند.

محسن سلیمانی ـ دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجرـ  هم در این نشست که ۲۹ آبان برگزار شد، چنین اظهار کرد:

هنرهای تجسمی، دیداری است و نیاز دارد وقت بیشتری برای آن بگذاریم.

باید مردم را با فرهنگ تجسمی آشنا کنیم و به همین دلیل زمان جشنواره را افزایش دادیم. از ۵ بهمن تا ۱۵ اسفند جشنواره برگزار خواهد شد.

چهل روز زمان برنامه است که نمادی برای چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است.

مکان نمایش آثار را افزایش دادیم. موسسه صبا، موزه امام علی(ع) و دانشگاه‌های دارای رشته هنر، باغ‌موزه قصر از جمله مکان‌های نمایش آثار است.

نشان چهل سالگی انقلاب توسط صداقت جباری کشیده شده و در همه جشنواره‌های فجر حضور دارد.

امیر سقراطی ـ  دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ـ نیز در این نشست به بیان نکات زیر پرداخت:

امسال در یازدهمین دوره اتفاق بزرگی که رخ داده بیش از گذشت به سمت اعتماد سازی پیش می‌رویم و در اغلب رشته‌ها ظرفیت سازی می‌کنیم.

تلاش کردیم بعضی نواقص را برطرف کنیم.

امسال فکر می‌کنم جشنواره فجر یک جشنواره نباشد بلکه به اندازه بیست جشنواره خودش را نشان بدهد.
ما در این دوره دو نوع مدیریت را ادغام کردیم.

ما امسال خوشبختانه اعتماد گالری‌ها را توانستیم به دست بیاوریم. از سویی ۳۵ داور و ۱۰ دبیر به ما اعتماد کردند.

نمایش آثار برگزیده و گالری‌ها دستاورد هنرمندان شهرستانی در استان‌های کشور خواهیم داشت. در خود استان‌ها نمایشگاهی با حضور هنرمندان خود استان برگزار می‌شود.

به دنبال رخداد بینظیری هستیم که این رخداد توجه به فعالان مطبوعاتی و منتقدان است.

ما کتاب‌هایی که در چهل سال اخیر منتشر شده را گردآوری می‌کنیم و نمایش می‌دهیم.

امسال بخش پژوهشی را جدی گرفتیم و بخش همایش را با سه پنل در خانه هنرمندان برگزار می‌کنیم.

امیدوارم بتوانیم کتاب مجموعه مقالات را هم داشته باشیم.

ما برای اولین بار در کنار مفاخر هنرهای تجسمی از مفاخر نویسندگان و منتقدان هم تجلیل خواهیم کرد.

حضور گالری‌ها برای همین است که بخشی از هنرمندان شهرستانی را کشف کنند. جشنواره بیشتر نقش ایجاد فضا را ایفا می‌کند.

ما امکان دیده شدن می‌دهیم، با تفکیک فضای گالری‌ها امکان بیشتر دیده شدن را به هنرمندان دادیم.   ارشاد با برگزاری جشنواره تجسمی جوانان کار اصلی خود را آنجا انجام می‌دهد.

نمایش فیلم‌های تجسمی، همایش و نمایش عکس روزهای انقلاب (۱۲ تا ۲۴ بهمن‌ماه) در خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا

اضافه کردن دیدگاه جدید