شماره مطلب : 22949
زمان انتشار : 97/8/26 - 10:26 2018/11/17
آوینی فیلم: داریوش اسدزاده گفت: الان خیلی از هنرمندان ما که سنی از آنها گذشته، بیکار شده‌اند و ناراحت در کنج خانه نشسته‌اند.
گلایه بازیگر پیشکسوت درباره وضعیت امروز بازیگری:

خیلی از هنرمندان ما که سنی از آنها گذشته، بیکار شده‌اند

آوینی فیلم: داریوش اسدزاده گفت: الان خیلی از هنرمندان ما که سنی از آنها گذشته، بیکار شده‌اند و ناراحت در کنج خانه نشسته‌اند.

آوینی فیلم: داریوش اسدزاده متولد ۱۳۰۲ کرمانشاه است، وی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است و از ۲۰ سالگی وارد عرصه بازیگری شده و در تئاتر نصر فعالیت زیادی داشته است. وی در دهه‌های چهل و پنجاه در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی بازی کرده و پیش از انقلاب ایران را ترک کرد و دو مرتبه در سال ۶۵ به ایران بازگشت. از مهمترین فعالیت‌های او در سال‌های اخیر می‌توان به تألیف کتاب تاریخ تئاتر ایران و تاریخ تهران اشاره کرد. وی که حال بیش از ۹۰ سال سن دارد در منزل با همسرش زندگی می‌کند و البته دیگر فعالیت هنری چندانی ندارد جز اینکه هر چند یک بار به دعوتی به تماشای نمایشی می‌نشیند یا در مراسم تجلیل از خود یا دیگران شرکت می‌کند.

این بازیگر پیشکسوت در گفت و گو با فارس درباره وضعیت امروز بازیگری گفت: الان وضع سینما خراب شده است، تلویزیون هم از آن خراب ‌تر شده است حال آنهایی که در سینما اسم و رسمی داشتند به تئاتر می‌آیند و کار می‌کنند، چرا که موافقت مردم با تئاتر بیشتر است و فروشش هم بد نیست، بهرحال این بازیگران هم باید زندگی کنند، الان خیلی از هنرمندان ما که سنی از آنها گذشته، بیکار شده‌اند و ناراحت در کنج خانه نشسته‌اند!

وی افزود: یکی از هنرمندانی که اخیرا فوت کرده ـ خدا رحمتش کند ـ مجلس ختم او را رفته بودم که همسرش گریه می‌کرد و می‌گفت استاد شما نمی دانید چقدر او سخت زندگی می‌کرد، هنرمندان اگر کاری نداشته باشند نمی توانند زندگی کنند و آخرش به روزگار بدبختی می‌افتند.

داریوش اسدزاده درباره کم کاری اش گفت: گاهی از من دعوت می‌کنند و به دیدن برخی نمایش‌ها می‌روم اما دیگر به سختی راه می‌روم و نمی‌توانم زیاد بایستم، تئاتر تمرین می‌خواهد اتفاقا یک سال پیش یک پی‌اسی را تصمیم گرفتم کارگردانی کنم اما دیدم نمی‌توانم.

وی درباره فعالیت های اخیرش گفت: الان دو تا کتاب برای چاپ دارم، یکی کتاب تاریخی است و دومی هم بیست نمایشنامه از سال ۱۳۲۰ است. کتاب تقریباً پنج ـ شش نمایشنامه این کتاب برای من است و بقیه برای دیگران است، می‌خواستم نشان دهم که در گذشته نمایشنامه‌ها یا ترجمه‌ها در چه سطحی بوده و الان چطور است. قبلا هم کتاب‌هایی نوشته‌ام از جمله سیری در تاریخ تئاتر ایران از قبل اسلام تا 57 که گزیده‌هایی از تاریخ ایران است،‌کتاب دیگرم تماشاخانه تهران که سه سال نگارش آن زمان برد و آن را با همکاری غلامحسین دولت آبادی کار کردم. این کتاب درباره تماشاخانه‌ای است که برای اولین بار در ایران احداث شده و اجرای تئاتر در آن صورت گرفته است. یک کتاب هم درباره تهران قدیم منتشر کردم.

منبع: فارس

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید