شماره مطلب : 22765
زمان انتشار : 97/7/29 - 11:38 2018/10/21
آوینی فیلم: بازخوانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، هم‌اندیشی در پاسخ به سؤالات اساسی درباره الگوی پیشرفت، تبادل نظر و هماهنگی درباره تشریح و تبیین الگو در مراجع رسمی سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و اجرایی و مشارکت در جلب همکاری مجامع و شخصیت‌های علمی در نقد و ارتقای الگوی پیشرفت از اهداف اصلی برگزاری این نشست است.
بیانیه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت براساس پیام گرانقدر مقام معظم رهبری؛

درباره ماموریت خطیر مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

آوینی فیلم: بازخوانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، هم‌اندیشی در پاسخ به سؤالات اساسی درباره الگوی پیشرفت، تبادل نظر و هماهنگی درباره تشریح و تبیین الگو در مراجع رسمی سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و اجرایی و مشارکت در جلب همکاری مجامع و شخصیت‌های علمی در نقد و ارتقای الگوی پیشرفت از اهداف اصلی برگزاری این نشست است.

سرویس فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی آوینی فیلم: بازخوانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، هم‌اندیشی در پاسخ به سؤالات اساسی درباره الگوی پیشرفت، تبادل نظر و هماهنگی درباره تشریح و تبیین الگو در مراجع رسمی سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و اجرایی و مشارکت در جلب همکاری مجامع و شخصیت‌های علمی در نقد و ارتقای الگوی پیشرفت از اهداف اصلی برگزاری این نشست است. در ابتدای این نشست، فراخوان مقام معظم رهبری درباره طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرائت شد.

هادی اکبرزاده معاون علمی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت با بیان اینکه نگاه برای تدوین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت که به عنوان سند بالادستی محسوب می‌شود، تحول جامعه است، ابراز داشت: برای این امر نیازمند عزم ملی هستیم و برای تحقق آن باید گفتمان در بین نخبگان و سپس آحاد جامعه شکل گیرد. انتظار نداریم که این سند تمامی مشکلات کنونی را برطرف کند، درباره چرایی این تحلیل نیز باید اشاره کنم که این الگو بلندمدت بوده و به عنوان میثاق ملی به شمار می‌رود.

اکبرزاده الگوی اسلامی پیشرفت حاصل را حاصل تعقل جمعی دانست که به دسته و گروه و جناح خاصی تعلق ندارد و بیان داشت: حدود سه هزار شخصیت علمی، حوزوی و دانشگاهی در تدوین این الگو مشارکت داشته‌اند و بیش از 90 هزار متن در باره آن تهیه و به دبیرخانه مرکز ارسال شده است. بیش از هفت هزار نفر از جوانان در کنگره‌های مختلف الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت فعالیت دارند. نشست امروز در حقیقت یک جلسه کاری برای هماهنگی و تقسیم کار است. در این 7 سال، گام‌های مهمی برای طراحی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت برداشته شده است.

معاون علمی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت تصریح کرد:‌ مسائل اصلی کشور با مشورت جمعی حدود 100 نفر شناسایی شد و در نهایت در 13 مسأله مهم به عنوان یکی از ورودی‌ها در الگو مشخص شدند. مسأله آینده‌پژوهی در مسیر طراحی این سند لحاظ شده است. بحث آینده‌پژوهی یکی از نیازهای مهم در مسیر طراحی الگو بود تا روندهای آینده در منطقه مورد توجه قرار گیرد. در این مسیر، آسیب‌شناسی برنامه‌های کشور انجام شد.

اکبرزاده از شروع گام دوم تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خبر داد و گفت: مأموریت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دو سال آینده شامل تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاست‌گذاری است؛ بنابراین محصول باید در مراجع سیاست‌گذاری و اجرایی تشریح و بازخورد آن در این مدت دریافت شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام می‌توانند به وب‌سایت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نشانی www.olgou.ir مراجعه کنند.

در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، که در آن اهمّ مبانی و آرمان‌های پیشرفت و اُفق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن طراحی شده است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دستگاهها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند.

ایشان همچنین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را موظف کردند که با مشورت مراجع مندرج در ابلاغ، نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را دقیقاً بررسی و بهره‌برداری کند و نسخه‌ی ارتقاء یافته الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را حداکثر ظرف دو سال آینده برای تصویب و ابلاغ ارائه نماید، به‌طوری‌که از ابتدای قرن پانزده هجری شمسی اجرای این الگو با سرعت مطلوب آغاز و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد.

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

پیروزی انقلاب اسلامی ایران هنگامی کامل می‌شود که کشور به جایگاهی در خور ظرفیت‌های بنیادین معنوی و مادی‌اش دست یابد. این ظرفیت‌ها در مقایسه با ظرفیت‌های بسیاری از کشورها چنان عظیم است که جایگاهی در خور آن فاصله زیادی با وضع فعلی کشور دارد.

رسیدن به آن جایگاه شایسته با پیشرفت کشور بر طبق الگویی علمی و عملیاتی تحت تعالیم عالیه اسلامی و با استفاده از دستاوردهای متقن بشری و تجارب بومی و جهانی و متناسب با مقتضیات ایرانی میسر می‌شود که به ابتکار رهبر معظم انقلاب اسلامی بر طبق نقشه راه علمی و به همت بیش از سه‌هزار تن از متفکران و متخصصان و صاحبنظران و چند هزارتن از جوانان فرزانه تدوین شده و در معرض بررسی و ارتقا از سوی دستگاه‌ها و نخبگان قرار گرفته است.

واقع‌بینی و آرمان‌گرایی، صراحت و ایجاز، بالادستی و عملیاتی بودن، انسجام و تحول آفرینی از ویژگی‌هایی است که در طراحی الگو مطمح نظر بوده است. برای طراحی الگو مطالعات و تحقیقاتی از جمله تحت عناوین سنت‌های الهی، تحلیل تاریخ اسلام و ایران، تبین پیشرفت از نگاه امام راحل و مقام معظم رهبری، معنویت در زندگی، تحلیل و ارزیابی نظریه‌ها و تجربیات جهانی توسعه، آینده پژوهی ایران و جهان، قابلیت‌های ماندگار ملی، مسئله شناسی ایران، آسیب‌شناسی اسناد برنامه‌ای کشور و گفتمان پیشرفت، انجام گرفته و بیش از یک هزار نشست تخصصی و راهبردی برگزار شده و نتایج آن مورد استفاده قرار گرفته است. تاکنون بیش از نود هزار صفحه از این نتایج تدوین گردیده و قابل استفاده محققان است.

بیش از یک هزار نقد و نظر از سوی استادان و صاحبنظران نسبت به نسخه ماقبل آخر الگوی پایه واصل و بررسی و عندالزوم ترتیب اثر داده شده است. با این همه بررسی آن از سوی دستگاه‌های اصلی سیاستگذاری و قانون‌گذاری و برنامه‌ریزی و اجرایی و نیز شمار بیشتری از متفکران و محققان و صاحبنظران کشور نسخه نهایی الگو را به ترازی رفیع نایل خواهد کرد.

با مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، دولت و شوراهای عالی مشورت به عمل خواهد آمد تا برنامه زمانی برای تشریح الگو در مراجع یادشده و استفاده از نظرات و پیشنهادهای آن‌ها تنظیم و اجرا شود. مرکز آماده است نظرات و پیشنهادهای مشخص استادان و صاحب‌نظران و گروه‌ها و دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها و انجمن‌ها و حلقه‌های علمی دانشگاهی و حوزوی را نسبت به بخش‌ها و فرازهای الگو که در قلمرو تخصصی آن‌ها است دریافت و استفاده کند.

تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تنها سرآغازی است برای پیمودن راهی طولانی و دشوار با عزمی استوار و تلاشی بی وقفه و نظارت و ارزیابی مداوم تا به اجراء در آید و به سرنوشت برخی سیاست‌ها و برنامه‌های معطل مانده دچار نشود.»

اضافه کردن دیدگاه جدید