شماره مطلب : 22510
زمان انتشار : 97/6/24 - 12:06 2018/9/15
آوینی فیلم: حتی آن عده معدودی که به شکلی غرض ورزانه در ایام سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به حاتمی کیا و فیلم تازه اش تاختند، در دل به این نکته اذعان دارند که این فیلم ضد داعشی یکی از بهترین نمونه های اعلای فیلمسازی در تاریخ انقلاب اسلامی به لحاظ فنی است.
نگاهی به فیلم «به وقت شام» حاتمی کیا به بهانه انتشار نسحه نمایش خانگی فیلم

تاملی دوباره در اهمیت حضور مدافعان سرافراز ایرانی و مبارزه با پدیده شوم داعش

آوینی فیلم: حتی آن عده معدودی که به شکلی غرض ورزانه در ایام سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به حاتمی کیا و فیلم تازه اش تاختند، در دل به این نکته اذعان دارند که این فیلم ضد داعشی یکی از بهترین نمونه های اعلای فیلمسازی در تاریخ انقلاب اسلامی به لحاظ فنی است.

آوینی فیلم: حتی آن عده معدودی که به شکلی غرض ورزانه در ایام سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به حاتمی کیا و فیلم تازه اش تاختند، در دل به این نکته اذعان دارند که این فیلم ضد داعشی یکی از بهترین نمونه های اعلای فیلمسازی در تاریخ انقلاب اسلامی به لحاظ فنی است. این مساله ارتباطی به ارگان سفارش دهنده یا مولفه های موضوعی ندارد و بیش از هر نکته ای اشاره به توانایی فیلمسازی دارد که با گذر از 30 سال تجربه فیلمسازی حالا تبدیل به مطمئن ترین کارگردان سینمای ایران به لحاظ قابلیت های فنی شده است. ابراهیم حاتمی کیا بعد از فرازهای بسیاری که برای تولید فیلم های باارزش دفاع مقدس صورت داد، در «به وقت شام» کمال کارگردانی خود را با به کارگیری میزانسنی ماهرانه و تنوع قاب ها و نماهای زیبا به کار می گیرد و فیلمی دشوار درباره موضوعی بغرنج چون موجودات وحشی «داعش» را به پرده سینماها می آورد.

«به وقت شام» در زمینه های فنی قدمی به جلو برای سینمای ایران و حاتمی کیاست. از بین موارد فنی صدا بیش از سایر بخش ها به کمک فیلم آمده و کار را برای تدوین و موسیقی تسهیل نموده است. دوربین در بیشتر صحنه ها رخ نمایی نمی کند و خود را در اختیار فیلم می گذارد .تنها مي توان شاید استفاده های مکرر از هلی شات را به عنوان نقص کار در نظر گرفت.  به عنوان نمونه در صحنه اعدام اسیران مقابل دوربین ابوطلحه چند بار رفت و برگشت های متوالی از نماهای دور و نزدیک دیده می شود که چیزی برای ارائه ندارد.  این گونه نقص می توانست در تدوین از میان برود که متاسفانه این گونه نشده است.

یونس ( هادی حجازی فر ) به همراه پسرش علی ( بابک حمیدیان ) که یک خلبان است، به منطقه تدمر سوریه اعزام می شوند تا تعدادی از مردم باقی مانده را با هواپیما به دمشق برسانند. اما در جریان بازگشت، داعشی ها کنترل پرواز را به دست می گیرند و اتفاقاتی خطرآفرین می افتد تا زمینه ای باشد برای بروز ارزش ها و حماسه آفرینی های قهرمانان ایرانی که برخلاف مزدوران غربی و موجود ساخته شده و بدترکیبی چون «داعش»، با سلاح شرافت و ایثار وارد میدان می شوند و این سربازان ایرانی و قهرمانان متدین و مسلمان هستند که شیاطین را از پای درمی آورند.

با روی کار آمدن گروه تروریستی تحت عنوان داعش در منطقه که به واقع می توان از آن به عنوان یکی از مخوف ترین و بی رحم ترین گروه های تروریستی تاریخ یاد کرد، لزوم ساخت یک اثر سینمایی شایسته درباره ایرانیانی که برای مبارزه با این گروه به سوریه اعزام شدند و به شهادت رسیدند، بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافت.

موسیقی کارن همايون فر گرچه مانند همکاری قبلی با حاتمی کیا ترنم نمی شود و شان روایتگری ندارد، اما کارکرد حرفه ای تری برای خود برگزیده است و با باقی ماندن در سطح تم و تبدیل نشدن به یک ملودی ،تمام تلاش خود را برای انتقال حس صحنه انجام داده  و باید گفت از این آزمون سربلند بیرون آمده است.

استفاده از چند زبان در یک اثر و دیالوگ گویی بازیگران به این روش کار راحتی نیست. در این اثر تمامی بازیگران اصلی به دو زبان عربی و انگلیسی صحبت می کنند. البته برای بابک حمیدیان و هادی حجازی فر  در برخی پلان ها دیالوگ هایی به زبان فارسی هم وجود دارد. اگر چه بازیگران فیلم  مانند سایر آثار حاتمی کیا  به سرمنزل مقصود نرسیده اند و نقشي ماندگار ثبت نكرده اند اما گلیم خود را از آب بیرون کشیده و توانسته اند بیننده را با خود همراه کنند.

اگر وظیفه اصلی یک کارگردان در فیلم را خلق جهان داستان بدانیم و این مسئله را شاخصی برای موققيت یک فیلمساز تلقی نماییم باید بپذیریم برگ برنده «به وقت شام» کارگردانی آن است. حاتمی کیا توانسته بیننده ایرانی را تا تدمر سوریه ببرد و او را نگران مردم اسیر در چنگال حیوانات انسان نمايي به نام داعش کند . بیننده مظلومیت سوریه را این بار نه از دریچه گنگ رسانه ها می نگرد و غصه او را غصه خود و قصه او را قصه خود  می پندارد و این است راز سینما و درامی که تنها از دست نویسنده و کارگردانی ماهر خود را به مخاطب نشان می دهد.

این روزها نسخه خانگی فیلم «به وقت شام» قابل دسترس برای همگان است و فرصت خوبی است تا مخاطبان ایرانی و به خصوص آن ها که فیلم را تا به حال ندیده اند، با تماشای کامل فیلم به درستی دریابند که اهمین و نقش مدافعان حرم و سرافرازان دفاع از مرزهای انقلابی اسلامی چیست.

اضافه کردن دیدگاه جدید