شماره مطلب : 22508
زمان انتشار : 97/6/24 - 11:42 2018/9/15
آوینی فیلم: «نگذارید غبارهای فراموشی روی این خاطره های گرامی را بگیرد». این جمله را مقام معظم رهبری سال ها پیش فرمودند و  فیلم سینمایی «چراغ های ناتمام» شکلی عملی به چنین کلام گوهرباری است.
با توجه به نگاه مقام معظم رهبری در ضرورت یادسپاری از شهدای دفاع مقدس

فیلم «چراغ های ناتمام» و تلاش برای «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت»

آوینی فیلم: «نگذارید غبارهای فراموشی روی این خاطره های گرامی را بگیرد». این جمله را مقام معظم رهبری سال ها پیش فرمودند و فیلم سینمایی «چراغ های ناتمام» شکلی عملی به چنین کلام گوهرباری است.

آوینی فیلم: «نگذارید غبارهای فراموشی روی این خاطره های گرامی را بگیرد». این جمله را مقام معظم رهبری سال ها پیش فرمودند اما باید دید که سینمای ایران در طی این سال ها چقدر توانسته است به ارزش و اهمیت این فرمایش گرانقدر، جامه عمل بپوشاند و غبار فراموشی را از صندوقچه گرانقدر یادسپاری دور سازد و چنین نماید که هر لحظه و از طریق هنر یادمان نرود که امنیت و آسایش و اقتدار امروز این سرزمین مدیون خون پاک شهدای گرانقدر است. تولید و نمایش فیلم سینمایی «چراغ های ناتمام» شکلی عملی به چنین کلام گوهرباری است؛ توصیه ای که بارها از زبان آقا به گوش رسید و ما را به این سو کشاند که می توان از قامت تصویر و از گستره سینما راهی برای نمایاندن ابعاد مختلف ایثار، شهادت، گذشت، تعهد و جوانمردی ارائه کرد.

دفاع مقدس به عنوان بخش مهمی از شناسنامه تاریخی این سرزمین نه در طی مدتی 8 ساله از دوران دفاع بلکه برای همیشه در تار و پود نگاه مردمان این سرزمین نقش بسته است؛ چرا که توجه به آن دوران باشکوه می تواند یادآور نام ها و موقعیت ها و مفاهیمی باشد که روح حماسه و شکوه ایثار و تبلور دانایی را در ملت برانگیزد و در همه عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی موجب رسیدن به پایه هایی معرفتی شود و دروازه های پیشرفت را با گام هایی مصمم و برگرفته از خلوص و معرفت پاسداران همیشه جاوید این سرزمین از آن این خاک عزیز و مردمان گرانقدرش سازد. توجه به دوران دفاع مقدس و زنده نگاه داشتن مردان غیور جبهه و جنگ از طریق فرم های مختلف هنری و با توجه به داستان هایی برگرفته از بطن اجتماع امروز مقوله ای مهم و اساسی است و باید بتوان از طریق داستان هایی ارزنده و روایتی سینمایی به پیوند مسیر قهرمانان جنگ با مردمان این روزگار رسید.

فیلم سینمایی «چراغ های ناتمام» اولین ساخته مصطفی سلطانی تلاشی است برای یادآوری خاطرات دیروز رزمندگانی که در شهرها و روستاهای مختلف این سرزمین زیستند و جان و جوانی و آرزوهای خود را در کوله ای گذاشته و ره به سوی منزلی بردند که پایانش، شکوه جهانی زیباتر بود. دغدغه های نویسنده ای چون «جلال» در «چراغ های ناتمام» برای رسیدن به مرز حقیقت و زنده سازی درونیات انسان های بی ادعا و بی نشان جنگ همان تعهد شایسته ای است که باید نزد نویسندگان و هنرمندان ما برای احیای یاد ایثارگران وجود داشته باشد تا مطابق فرمایش رهبری به سمتی برویم که «روز به روز باید نکته یابی و نکته سنجی زندگی شهدا در جامعه ما رواج پیدا کند.» و این ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از طریق ساخت آثاری چون «چراغ های ناتمام» رقم می خورد وگرنه بارها از زبان بسیاری از مسئولان شعارهایی درباره گرامیداشت یاد شهدا داده شده و مراسم هایی هم برگزار شده است اما در قالب تصویر و از دریچه واقعیت کمتر به آن توجه شده است در حالی که مقام معظم رهبری با اشاره به اهمیت خاطره نگاری نگاه شهدا فرمودند: « هم ضبط خاطرات اینها و تجلیل از یاد اینها و نام اینها، ترویج تصاویر اینها یا کلماتی که از اینها نقل میشود، کارهای بسیار خوبی است...»

اضافه کردن دیدگاه جدید