شماره مطلب : 22293
زمان انتشار : 97/5/28 - 08:31 2018/8/19
آوینی فیلم: حجت الاسلام والمسلمین باقریان گفت: مهمترین ویژگی این حضرت همان باقر العلوم بودنشان است که در خصوص لقب ایشان تعابیر مختلفی وجود دارد که همه نشأت گرفته از علم ایشان است.

باقرالعلوم برترین ویژگی امام محمد باقر(ع)

آوینی فیلم: حجت الاسلام والمسلمین باقریان گفت: مهمترین ویژگی این حضرت همان باقر العلوم بودنشان است که در خصوص لقب ایشان تعابیر مختلفی وجود دارد که همه نشأت گرفته از علم ایشان است.

آوینی فیلم: حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس ارشد علوم قرآنی همزمان با سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) گفت: از نام امام باقر (ع) که البته باقر لقب ایشان است و نام اصلی این امام بزرگوار محمد است می‌توان فهمید که ایشان شکافنده دانشها و علوم بوده‌اند.
وی افزود: امام محمد باقر (ع) با آمدنشان توانستند گنجینه علمی را که در درون خود داشته و معدن علم الهی که در وجودشان بود را محقق کرده و در جامعه گسترش دهند.
باقریان ادامه داد: امام محمد باقر (ع) و همچنین امام صادق (ع) توانستند دوران طلایی را ایجاد کرده و شاگردانی را تربیت کنند که هر کدام از این شاگردان دارای تخصص ویژه در جامعه باشند.
این کارشناس ارشد علوم قرآنی تصریح کرد: امام باقر از امامان معصومی بودند که از سن 4 سالگی، صحنه‌های عاشورا را مشاهده کردند، گریه‌ها و عبادتهای پدرشان را به عینه دیدند و فرصتی شد تا در دوران خلیفه اموی که دوران امویان بود نشر علم و دانشی را فراهم کنند و مهمترین ویژگی این حضرت همان باقر العلوم بودنشان است که در خصوص لقب ایشان تعابیر مختلفی وجود دارد و همه نشأت گرفته از علم ایشان است. این حضرت فرصت پیدا کردند شاگردان زیادی را همچون محمد بن مسلم ، ضراره و ابوبصیر تربیت کنند.
وی بیان کرد: 30 هزارحدیث از امام باقر(ع) به یادگار مانده که دوستداران وی از ایشان یاد گرفتند، چرا که از شهرهای مختلف به سراغ این امام بزرگوار می‌آمدند تا از ایشان بیاموزند و امام باقر(ع) هر کدام از آنها را با شاگردانی که تربیت کرده بودند وارد مذاکره می کردند تا به آنها کمک کنند و تاکید می کردند "کسانی که به شما معرفی می‌کنم تا با آنها به گفت و گو بنشینید راویان حدیث من هستند.
باقریان افزود: در آن زمان هشام بن عبدالملک از دشمنان امام که می دید امام باقر (ع) در آن زمان با علم خود و تمامی اندوخته الهی که دارد در جامعه به خوبی مطرح می‌شود، هر بار تصمیم به ترور شخصیتی حضرت می‌کرد.

این کارشناس ارشد علوم قرآنی خاطر نشان کرد: سرانجام هشام بن عبدالملک وقتی دید نمی تواند با ترورهای شخصیتی امام محمد باقر (ع) را از پای دربیاورد با زهری که برای این حضرت تعبیه کرد، ایشان را به شهادت رساند و سپس پیکر این حضرت بزرگوار پس از شهادت در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

منبع: خبرگزاری میزان

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید