شماره مطلب : 22239
زمان انتشار : 97/5/20 - 06:39 2018/8/11
آوینی فیلم: دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر در وزارت ارشاد با بیان اینکه عید قربان عید دل کندن از وابستگی‌ها و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی‌هاست، گفت: برای اینکه بخواهیم غدیر مردمی باشد و باقی بماند، باید از شیوه حضرت امام (ره) الگو بگیریم.

لزوم الگوگیری از سیرۀ امام خمینی در مردمی کردن فرهنگ غدیر

آوینی فیلم: دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر در وزارت ارشاد با بیان اینکه عید قربان عید دل کندن از وابستگی‌ها و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی‌هاست، گفت: برای اینکه بخواهیم غدیر مردمی باشد و باقی بماند، باید از شیوه حضرت امام (ره) الگو بگیریم.

آوینی فیلم: دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر در وزارت ارشاد با بیان اینکه عید قربان عید دل کندن از وابستگی‌ها و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی‌هاست، گفت: برای اینکه بخواهیم غدیر مردمی باشد و باقی بماند، باید از شیوه حضرت امام (ره) الگو بگیریم.

«محمد نبی حبیبی» نوزدهمین اجلاس سراسری مسئولان و دبیران اجرایی بنیاد بین المللی غدیر گفت: دفاع از جمهوری اسلامی دفاع از غدیر است. شخصی به حضرت امام (ره) ابراز نگرانی درباره انقلاب کرد که امام به ایشان گفتند شما نگران این انقلاب نباشید. بار دیگر امام در جلسه ای خطاب به مقام معظم رهبری گفتند که برای من ثابت شده است که هرگاه خطر تعیین کننده ای برای این انقلاب پیش می آید خداوند دستی را از آستینی بیرون می آورد و خطر را رفع می کند. مقام رهبری نیز در سال 78 بعد از ده سال رهبری فرمودند برای من هم این مسأله ثابت شده است.

قائم مقام بنیاد بین المللی غدیر افزود: همه بسیج شده‌اند و از تجربه 40 سال شان برای مقابله با انقلاب دارند استفاده می‌کنند و صحبت اصول گرا و اصلاح طلب نیست بلکه اصل انقلاب است. آن چه نابود شدنی است مخالفین و مخالفت‌هاست. آقای عسگر اولادی برای من تعریف می‌کردند که در نزد امام خمینی بودیم و همین جو که انقلاب دارد نابود می‌شود وجود داشت. امام (ره) گفتند حفظ جمهوری اسلامی با حق تعالی است. من هر روز که از خواب بر می‌خیزم فهرستی از وظایفم را مشخص می کنم و انجام می‌دهم. اما اگر خداوند اراده فرمود که انقلاب را حفظ کند از تمام این دشمنی‌ها حفظ می‌شود اگر هم اراده نکرد ما نمی‌توانیم آن را حفظ کنیم. ما باید وسط میدان باشیم و مأیوس نشویم. باید پشت سر رهبری باشیم تا انرژی ایشان هدر نرود.

حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در وزارت ارشاد به عنوان سخنرانی بعدی مراسم با بیان اینکه عید قربان عید دل کندن از وابستگی‌ها و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی‌هاست، گفت: غدیر یک جریان است و یک الگوی تمام عیار برای ما و شماست. غدیر هم راه است و هم راهنما. هم مبدأ است و هم مقصد. مردمی کردن فرهنگ غدیر مهم است. ضمن این که دستگاه‌ها و مراکز این حرکت را پشتیبانی می‌کنند باید صبغه مردمی آن را تقویت کرد.

وی افزود: برای این که بخواهیم غدیر مردمی باشد و باقی بماند باید از شیوه حضرت امام (ره) الگو بگیریم. ایشان در اولین گام مسجد و روحانیت را به صحنه آورد. این شد که مردم اعتماد کردند و پیوند مردم با امام (ره) کلید خورد. پیامبر اکرم (ص) به علی (ع) وصیت کردند که در محل غدیر مسجدی بسازند که بعد از رحلت پیامبر (ص) مسجد غدیر را در این منطقه ساختند. 13 قرن این مسجد پایگاه معرفی حادثه غدیر بود. پیامبر (ص) حادثه غدیر را با مسجد پیوند زد تا فرهنگ غدیر برای کسانی که از آن محل عبور می کردند ترویج شود. بعد از 13 قرن یکی از اولین حرکت‌های وهابیون تخریب این مسجد بود و تلاش کردند اثری از منطقه غدیر باقی نماند. الان در این منطقه یک اتوبان بزرگ است و اثری از مسجد غدیر وجود ندارد.

ارباب سلیمانی عنوان کرد: 75 هزار مسجد در کشور بهترین پایگاه برای ارتباط با مردم و نهادینه کردن فرهنگ غدیر است. همچنین ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری و کتابخانه‌های مساجد ظرفیت مهمی هستند. معرفت افزایی و شبهه زدایی برای ترویج فرهنگی غدیر بسیار حیاتی است. از ظرفیت خبرگزاری شبستان نیز باید استفاده کنیم که اخیراً سرویسی را برای غدیر و مهدویت اختصاص داده‌اند. ظرفیت‌های سازمانی و ارتباطی زیادی امروز برای این هدف وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کنیم.

وی یادآورد شد: مطالعات دربارۀ غدیر را نیز باید گسترش دهیم. اخیراً از آقای قرائتی می‌شنیدم که می‌گفتند با این همه مطالعه درباره غدیر جدیداً نکاتی را خواندم که در این چند ده سال نمی‌دانستم. پس معلوم می‌شود که باید مطالعاتمان را دربارۀ غدیر افزایش دهیم. انقلاب اسلامی الگوبرداری از فرهنگ غدیر است. در نتیجه در برنامه‌هایمان در دهه امامت و ولایت پیوست انقلاب اسلامی را فراموش نکنیم.

حجت الاسلام ابراهیمی دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر در استان مازندران نیز طی سخنانی گفت: افراد نخبه باید مقتضیات زمان را بررسی کنند و در اختیار بنیاد مرکز قرار دهند تا بنیاد برنامه جامع‌تری را از آن استخراج کند تا پاسخگوی نیاز‌های جامعه باشد. درباره برنامه استان‌ها به جای کمیت به کیفیت فکر کنیم. ضمانت اجرایی و صرفاً محدود نبودن به دهه ولایت از دیگر نکات برنامه‌هاست. ما از زمان عقب مانده‌ایم. همان طور که انقلاب در سطح دنیا پیشتاز است ما هم باید در سطح جهان حرف برای گفتن داشته باشیم. راه اندازی سایتی برای پاسخگویی به مخاطبین نیز امری ضروری است.

حجت الاسلام حسینی قزوینی در ادامه عنوان کرد: باید توجه کنیم که هدف اساسی و نهایی از تشکیل اجتماع بزرگ 124 هزار نفری در غدیر چه بود. تعبیری که رسول اکرم (ص) دارند که در حقیقت گلایه‌ای است که با قلبی خسته و پر از درد می‌‌گویند این است که اگر علی (ع) را خلیفه و ولیّ امرتان قرار دهید، گرچه می‌دانم نمی‌‌کنید، هم هدایت شده است و هم هدایت گر و شما را به صراط مستقیم و مدینه فاضله خواهد رساند. این تعبیر گرچه می‌دانم نمی‌‌کنید نشانگر عمق درد نبی مکرم است.

عارف رحیمی دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان هرمزگان طی سخنانی گفت: 35 درصد استان هرمزگان اهل سنت و شافعی مذهب هستند. در این استان چندین همایش با موضوع «ولایت محور اتحاد امت اسلامی» برگزار کرده‌ایم. توسط برادران اهل سنت اطعام غدیری داریم و برنامه‌هایی توسط علمای اهل سنت درباره امیرالمومنین در این استان برگزار می‌شود. امسال نهمین همایش «ولایت محور اتحاد امت اسلامی» را خواهیم داشت. بحث تهیه جهیزیه برای 500 زوج را امسال داریم. همایش سادات اهل سنت و دوره‌های آموزشی غدیرشناسی را نیز خواهیم داشت.

علی اکبر مداحی مسئول کمیته کاروان شادی غدیر و مدیر ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام درباره کاروان‌های شادی غدیر گفت: آنچه که در تهران تدارک دیده‌ایم برای دهه ولایت و امامت، 110 کاروان 7 نفره است که از 8 صبح تا 10 شب از میدان امام حسین حرکت می‌کنند و در ساعت 10 شب در یکی از میدان‌ها و پارک‌های بزرگ تهران تجمع خواهند کرد. کار این کاروان روایتگری، مدیحه سرایی، پذیرایی و توزیع هدیه بین کودکان است.

سپس حجت‌الاسلام سید حسن مهدیان دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در وزارت صنعت معدن و تجارت به سخنرانی پرداخت و گفت: حدیثی را آیت الله آخوند ملاعلی همدانی نقل می‌کنند که قابل توجه است. ایشان معاصر آیت الله گلپایگانی و حضرت امام (ره) بودند. آیت الله گلپایگانی مقداری از مکاسب را خدمت آیت الله آخوند ملاعلی همدانی خوانده‌اند. ایشان می‌‌گویند من حدیثی درباره امیرالمومنین دیده‌ام و سلسله حدیث را نیز به دقت دیده‌ام. حدیث می‌‌گوید که هر چشمی که فضایل امیرالمومنین را ببیند خداوند به آن چشم عنایت خاص دارد. هر زبانی که فضایل ایشان را بگوید و هر دستی که بنویسد و هر قلمی که درباره نشر فضایل علی قدمی بردارد خداوند عنایت خاص می‌کند. سپس درباره حادثه معراج می‌‌گوید وقتی پیامبر به نقطه پایانی سفر رسیدند ایستادند تا از خداوند تشکر کنند. در جایی که جبرئیل نمی‌توانست پیامبر را همراهی کند. آنجا دیدند چهره‌ای و ردپایی از علی (ع) وجود دارد. کشور ما برای صنعت جهانگردی ظرفیت زیادی دارد اما به خوبی استفاده نمی‌کنیم.

حجت‌الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده در ادامه به سخنرانی پرداخت. وی عنوان کرد: پیامبر (ص) می فرماید جز خداوند و من، کسی علی (ع) را نشناخت آنگونه که حق شناخت اوست. در شرق و غرب عالم کوشیدند تا نام علی (ع) را مخفی بدارند اما هر چه گذشت این نور پر فروغ تر شد. نمی توان روز را با دست گذاشتن روی چشم انکار کرد. عطری که درب آن باز است هر چه مخفی تر شود فضا را معطر تر خواهد کرد. ان شا الله راهمان راه امیرالمومنین است و امیدواریم بتوانیم بخشی از مظلومیت ایشان را با فعالیت‌هایمان جبران کنیم. اگر حادثه غدیر مثل عاشورا عنوان و تبلیغ می شد امروز در دنیای اسلام شمشیر به شمشیر نمی خورد و جنگی در نمی گرفت.

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید