شماره مطلب : 21885
زمان انتشار : 96/12/27 - 13:52 2018/3/18
آوینی فیلم: حکم انتصاب شهرام کرمی در سمت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی جایگزین مهدی شفیعی  از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.
هنرمندان درباره تغییر و تحول در راس اداره کل هنرهای نمایشی می گویند

«شهرام کرمی» بعد از «مهدی شفیعی» چه راهی را طی می کند؟

آوینی فیلم: حکم انتصاب شهرام کرمی در سمت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی جایگزین مهدی شفیعی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.

آوینی فیلم: حکم انتصاب شهرام کرمی در سمت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی جایگزین مهدی شفیعی  از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.

با وجود آن‌که تعداد زیادی از هنرمندان، خواستار ابقای مهدی شفیعی در این سمت شده بودند، شهرام کرمی جایگزین وی شد.

مریم کاظمی کارگردان و مدرس تئاتر ایران در راستای انتصاب شهرام کرمی به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی و تغییر مهدی شفیعی یادداشتی خطاب به شفیعی نوشت: «به نوبه خودم از اخلاق نیکوی شما تجلیل می‌کنم و همکاری مشترک کوتاهی که در دبیرخانه جشنواره کودک داشتیم، برایم مغتنم و خاطره انگیز است و دلایل دیگر باعث می‌شود آرزو کنم هرجا هستید خوشحال و راضی باشید. شما امکان گفت‌و‌گو را فراهم کرده و گوش می‌دادید؛ حتی اگر به نتیجه‌ای که می‌خواستیم نمی‌رسیدیم.

من نه به خاطر کارهایی که انتظار داشتیم انجام شود، بلکه به خاطر کارهایی که انجام شد، سپاسگزارم. برای واگذاری 20 درصد سهم تالار هنر به نمایشگران کودک و نوجوان، برای همکاری مستمر و پویا با کمیته داوری خانه تئاتر، برای به تعطیلی نکشاندن جشنواره‌های بین‌المللی عروسکی و کودک و نوجوان، برای تعمیر نکردن سنتی تئاتر شهر، برای فراهم کردن امکان اجراها در نوروز و گرامیداشت روز جهانی تئاتر، برای احترام به پیشکسوتان، برای حمایت از دبیران جشنواره‌های مختلف حتی اگر کارهای بی‌ربطی انجام می‌دادیم و برای تماشای بسیاری از نمایش‌ها در تالارهای مختلف که ارزش خبری چندانی نداشت که اینها را به تنهایی انجام دادید و برای کمبودها و کاستی‌ها و تصمیم‌هایی که به نظرمان اشتباه بود. حتما تنها نبودید و به خواست‌ها و سلیقه‌هایی احترام گذاشتید که وظیفه مشاوره داشتند. دوست داشتم در سمت خودتان بودید و حق مخالفت و انتقاد را حفظ می‌کردم.»

ختم دلشوره هنرمندان تئاتر ایران با انتخاب شهرام کرمی

همچنین قطب الدین صادقی کارگردان و مدرس تئاتر ایران نیز در یادداشتی با اشاره به ویژگی‌های شهرام کرمی اظهار امیدواری کرد که با حضور وی در اداره کل هنرهای نمایشی بستری مناسب برای کار هنری و انگیزه‌ای جدی برای ارتقای فرهنگ نمایش ایجاد شود.

در یادداشت صادقی آمده است: «ترس چهار سال پیش هنرمندان تئاتر ایران که احتیاط شهرام کرمی در نپذیرفتن مسئولیت باعث شد تا برای مدتی کوتاه سکان اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دست فردی نابلد افتد، سبب شد تا این بار با نخستین زمزمه‌های تغییر مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی که به سرعت شایع شد، می‌خواهند یکی، دو شخص دور از فضای فرهنگی نمایش و بیگانه با احوال و اندیشه هنرمندان نمایش را از تندروان خطه‌ خراسان بیاورند هنگامه‌ای به پا شود و پشت‌بندش یک بسیج عمومی و همبستگی ملی در حمایت آقای مهندس مهدی شفیعی، آخرین مدیر این مرکز که فردی بسیار فعال، مدبر، خوش‌نیت و نیک‌رفتار است، همه جا به راه افتد.

تردید ندارم در پس این شور و همبستگی، نشانه‌های روشنی از حسن اندیشه، احساس مسئولیت و علاقه‌مندی هنرمندان تئاتر به آینده، کار و هنر خود وجود داشت، اما سرانجام هیجان ناشی از این موج همبستگی برای حل بحران مدیریت فرو نشست، همه چیز ختم به خیر شد و دوباره قرعه فال به نام شهرام کرمی زدند تا برای ختم دلشوره‌ هنرمندان نمایش ایران، یکبار دیگر او را به میدان مسئولیت فراخوانند.

خوشبختانه هیچ‌کس در جامعه‌ تئاتری ما با شهرام کرمی بیگانه نیست. صاحب این قلم نیز او را از دیربار به خاطر چند ویژگی ممتاز کار و شخصیتش نیک می‌شناسد: 1ـ او تنها قد و قامتی بلند ندارد، زیرا به کرات نشان داده است در اداره‌ چند ساله‌ تالار هنر در مدیریت درازمدت چندین دوره‌ جشنواره کودک و نوجوان همدان و یا مدیریت مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز دارای ید طولا، قدرت تدبیر و اندیشه‌ای بلند است.

2ـ تنها ریشه فرهنگی و تبار کرمی نیست که نژاده و اصیل است، بلکه خلاقیت‌هایش نیز چه به عنوان نمایشنامه‌نویس و چه به عنوان کارگردان همواره سرشار از اصالت، هویت و برخوردار از سبکی پالوده و ایرانی است.

3ـ بسیار فراتر از 2 ویژگی اکتسابی فوق، باید به خصلتی در کرمی اشاره کرد که این روزها در نزد کمتر کسی می‌توان یافت: نجابتی کم‌نظیر، روحی آرام، چهره‌ای گشاده و متانتی سنگین که در همه حال سبب اعتماد، الفت و دوستی نسبت به اوست.

همه می‌دانند شهرام پرتلاش، هوشمند و مهربان است تردید ندارم با منش و کنش صادقانه‌ای که تاکنون از خود نشان داده است، انتظار می‌رود در آینده نیز او خواهد توانست به یاری همکارانی همفکر، توانا و جدی هنر نمایش را از ابتذال پول و تجارتی که دامن‌گیر آن است، رهایی بخشد، دست فرصت‌طلبان را کوتاه کند و با تعریفی درست، نمایش را در مسیر مبتنی بر اندیشه، فرهنگ و هنر بیندازد. در هر حال کمترین توقع در این وانفسا از او این است تا برای همه کسانی که امید دارند نمایش سرزمین، دارای اندیشه اجتماعی، اصالت فرهنگی و شور خلاقیت باشد، بستری مناسب برای کار هنری و انگیزه‌ای جدی برای ارتقای فرهنگ نمایش ایجاد کند».

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید