شماره مطلب : 21260
زمان انتشار : 96/7/17 - 11:47 2017/10/9
آوینی فیلم - مجتبی حیدری عکاس مستند اجتماعی در حالی عکس هایی را با موضوع اربعین در سه بخش در نمایشگاهی با عنوان «چشم ما حیرت» به نمایش می گذارد که برگزاری تعزیه نیز همنشین این نمایشگاه خواهد بود.

عکس‌های خادمین اربعین به تهران می‌آید/ چشم‌هایی پر شده از حیرت

آوینی فیلم - مجتبی حیدری عکاس مستند اجتماعی در حالی عکس هایی را با موضوع اربعین در سه بخش در نمایشگاهی با عنوان «چشم ما حیرت» به نمایش می گذارد که برگزاری تعزیه نیز همنشین این نمایشگاه خواهد بود.

مجتبی حیدری عکاس مستند اجتماعی پیش از این در ماه مبارک رمضان عکس های اربعین خود را که از سال ۹۲ در سه بخش تهیه و آماده کرده بود در قالب یک جشنواره در شهر مشهد برپا کرد و قرار است از ۲۱ مهرماه ساعت ۱۸ در میدان امام حسین (ع) این عکس ها را در قالب یک نمایشگاه برپا می کند که همزمان با برپایی این نمایشگاه بزرگترین گروه تعزیه عراق در تهران برای اجرای برنامه در این محل حضور دارند. این گروه ۴۰ نفره برای اولین بار است که به ایران می آیند و تعزیه را به زبان عربی اجرا خواهند کرد. این مراسم به مدت ۱۰ شب از ۲۱ مهر تا اول آبان ساعت ۲۰:۳۰ اجرا می شود که صادق وفایی نیز راوی کار است. این عکاس از سال ۹۲ تا ۹۵ یک مجموعه عکس تهیه کرده بود که در سه موضوع آماده ارایه شد. یک بخش با عنوان «داستان زندگی» که روایتگر ۹ شخصیتی است که از بصره تا کربلا در ایام اربعین به عنوان خادمین اربعین حسینی خدمت می کنند و وی قصه زندگی آنها را دنبال کرده است. در این بخش قصه شخصیت هایی چون غنده شایع مادر شهید مدافع حرم که در شهر نجف ساکن است، یوسف طوما مرد مسیحی ساکن شهر بصره، طارق نوجوانی اهل شهر الجبایش، ایاد جلاب مرد ماهیگیری اهل شهر الجبایش، عباس عبودی  جوان ٢٩ ساله ای ساکن شهر الجبایش، فاضل جوانی که عضو نیروهای ویژه پلیس عراق است، استاد منذر نقاش اهل شهر خضر، محمود ساکن شهر کفل، علی جوانی ۳۵ ساله و ساکن شهر سماوه و عباس جوانی اهل حله روایت می شود.  بخش دیگر عکس های حیدری مربوط به پیاده روی مسیر اربعین از بصره تا کربلاست که در این عکس ها نیز قصه هایی روایت می شود و در نهایت بخش تیپ نگاری زائرین اربعین، بخش بعدی این نمایشگاه را تشکیل می دهد که در این بخش مخاطبان شاهد عکس هایی خواهند بود که تاکید بیشتری بر «چشم های زائران» دارد. به گفته حیدری بخش «داستان زندگی» که بخش اصلی نمایشگاه محسوب می شود، روایتگر زندگی اجتماعی تعداد محدودی از خادمین اربعین است که نشانی از تاثیر اباعبدالله الحسین بر زندگی آنها در این روایت مشهود است. قرار است در انتها نمایشگاهی نیز در عراق با همین محوریت برپا شود.

طراحی پوستر این نمایشگاه را که تا اربعین برپا است حیدر رضایی به عهده دارد و طراحی لوگو را حمید عجمی انجام داده است. 

منبع: مهر

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید