شماره مطلب : 19193
زمان انتشار : 96/2/17 - 12:56 2017/5/7
آوینی فیلم- در حوزه کتاب تیراژ کتاب به پانصد عدد رسیده! هزینه کاغذ و چاپ به شدت بالا رفته و حمایت از چاپ و انتشار کتابها اتفاق نمی افتد. هیچ راهکار مناسب و عملی درباره مبارزه با قاچاق کتاب در فضای اینترنت وجود ندارد.
یادداشت «علی ملاقلی پور» درباره مشکلات فرهنگی

ژست آزادی برای فرهنگ!

آوینی فیلم- در حوزه کتاب تیراژ کتاب به پانصد عدد رسیده! هزینه کاغذ و چاپ به شدت بالا رفته و حمایت از چاپ و انتشار کتابها اتفاق نمی افتد. هیچ راهکار مناسب و عملی درباره مبارزه با قاچاق کتاب در فضای اینترنت وجود ندارد.

مشکلات اساسی در حوزه فرهنگ و ارشاد:

۱- کتاب
در حوزه کتاب تیراژ کتاب به پانصد عدد رسیده! هزینه کاغذ و چاپ به شدت بالا رفته و حمایت از چاپ و انتشار کتابها اتفاق نمی افتد. هیچ راهکار مناسب و عملی درباره مبارزه با قاچاق کتاب در فضای اینترنت وجود ندارد.

۲- در حوزه تئاتر و نمایش
به بهانه خصوصی سازی تئاتر دولت تعهد و حمایت خود را از تئاتر برداشته است و سالن های خصوصی برای داشتن درآمد چک ضمانت از هنرمندان می خواهند! این شرایط تئاتر رابه سمت تئاتر صرفا تجاری برده و فرهنگ و فرهنگی در این رقابت حاشیه نشین شده و تئاتر که همیشه بازیگر ساز بوده و سینما و تلویزیون را تغذیه می کرد، امروزه مجبور شده برای ماندن در رقابت تجاری صرف دنبال بازیگران چهره برود .
در حوزه سخت افزاری نمایش وزارت ارشاد هیچ سالنی ایجاد نکرده و به بهانه تعمیرات؛ سالن های تئاتر را هم بسته است( سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر رو بیشتر از یک سال می بندید) به بهانه تعمیر بعد هنرمندان که وارد سالن می شوند تغییراتی رو نمی بینند. علت اینجاست دولت تئاتر را ول کرده چون تعاملی با هنرمندان ندارد. چون مسوولیتی را نمی خواهد بپذیرد. مسوول این بیکاری اهالی تئاتر کیست؟
بدترین مورد کوچ هنرمندان شهرستان ها به تهران است و تئاتر های شهرستان ها رو به تعطیلند .

۳-  در حوزه سینما
بودجه بنیاد سینمای فارابی در حد شوخی است و دولت هیچ تلاشی برای اضافه شدن بودجه های حمایتی در سینما نداشته و ندارد. حتی به در خواست سینماگرها جهت پرداخت وام سینمایی پاسخ منفی می دهد. مگر اندک وام هایی که به نزدیکان توزیع شده  است.
در حوزه اکران فیلم های سینمایی دولت آقای روحانی رکوددار توقیفات پیاپی است. فیلم های استاد کیانوش عیاری، فیلم های آقای کاهانی، فیلم آقای فرمان آرا و نمونه های زیاد از فیلمهای جوانان که پشت در اکران ماندند. پدیده عجیبی به وجود آوردند و اشخاصی را دائم التوقیفی کرده اند !از یک طرف مجوز ساخت می دهند که ژست آزادی محورانه خود را حفظ کنند و از یک طرف همان فیلمی را که مجوز ساخت دادند، جرات نمایشش رو ندارند .البته وزیر ارشاد دولت ( آقای جنتی ) به دلایل خاص کنار گذاشته شد و به جای این که مسئله هنرمندان را حل کنند و به فرهنگ توجه کنند یک فرد امنیتی ( صالحی امیری ) را وزیر فرهنگ و ارشاد گذاشتند! با ادعای آزادی ٬ فرهنگ و هنر و هنرمند احساس آزادی نمی کنند. وزارت فرهنگ جای نیروهای امنیتی نیست جای نیروهای فرهنگی است .

منبع: سایت آینه نیوز

اضافه کردن دیدگاه جدید