شماره مطلب : 18478
زمان انتشار : 95/10/26 - 15:44 2017/1/15
آوینی فیلم- نشست خبری جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی ساعاتی پیش به اتمام رسید که دبیر جشنواره در برابر انتقادات بسیار خبرنگاران به دنبال راه حلی برای توجیه بود!
گزارش اختصاصی «آوینی فیلم» از نشست خبری جشنواره تئاتر فجر در تالار مشاهیر

نشست رسانه ای جشنواره تئاتر فجر و چالش دبیر و خبرنگاران!

آوینی فیلم- نشست خبری جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی ساعاتی پیش به اتمام رسید که دبیر جشنواره در برابر انتقادات بسیار خبرنگاران به دنبال راه حلی برای توجیه بود!

 نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد که جدا از بخش آماردهی مسئولان جشنواره، جوی منتقدانه از مواجهه خبرنگاران حوزه تئاتر با دبیر جشنواره برپا شد. در این نشست که بسیاری از افراد گمنام و ناشناخته در حوزه تئاتر! هم حضور داشتند، سعید اسدی دبیر جشنواره و پیمان شریعتی دبیر اجرایی این دوره از جشنواره هر کدام به شرح دشواری های فعالیت خود پرداخته و به دنبالش آماری متنوع از بخش های مختلف جشنواره به حضار ارائه دادند. ارائه آماری که می توانست در قالب مکتوب و یا لوح فشرده به خبرنگاران داده شود و زمانی بسیار از وقت حضار را به خود مشغول نکند. این نشست خبری البته حاشیه هایی را هم به همراه داشت. از مواجهه منتقدانه تعدادی از خبرنگاران حوزه تئاتر با دبیر جشنواره و چالشی که این بار نه در قالب عکس سلفی گرفتن با پوستر جشنواره! بلکه چالشی واقعی بود؛ هنگامی که دبیر محترم و با سواد جشنواره در پی سرپوش نهادن به بسیاری از معضلات موجود بود.
سعید اسدی دبیر جشنواره در گزارش طولانی خود در این نشست خبری به اعلام نام داوران جشنواره و تنوع استانی گروه های اجرایی و میانگین سنی هر بخش پرداخت. به گفته سعید اسدی در این دوره از جشنواره ۴ گروه مختلف، داوری آثار ۴ بخش را بر عهده دارند. بر همین اساس، مسابقه جوان با داوری محمد امیر یاراحمدی، شهرام زرگر و آرش دادگر برگزار می شود. آثار بخش مسابقه مرور تئاتر ایران نیز توسط گروهی مرکب از رضا حداد، سهراب سلیمی، حسین مسافرآستانه، رضا مهدی زاده  و نادر برهانی مرند داوری می شوند. داوری آثار بخش مسابقه بین الملل نیز توسط گروهی مرکب از تئودور استریتو از یونان، ناتاشا ونت استند از هلند، گئو سئوک از کره جنوبی و فرهاد مهندس پور و مسعود دلخواه انجام می شود. در بخش نمایش های تعاملی و محیطی نیز گروهی مرکب از حسین عاطفی، محمد حسین ناصربخت، شهرام کرمی، آزاده گنجه و عقیل تقی زاده، آثار را ارزیابی می کنند.
طبق آمار اعلام شده در این دوره از جشنواره ۱۳۰ نمایش اجرا دارند که از این میان ۱۱۱ نمایش داخلی و ۱۹ اثر از کشورهای دیگر هستند و از میان اثار داخلی، ۶۲ اثر از تهران و ۴۹ اثر از دیگر شهرها اجرا می روند. در میان استان ها سهم بیشتر از آن استان خراسان رضوی با ۷ نمایش است.
در نشست برگزار شده پیمان شریعتی دبیر اجرایی این دوره از حضور یوجینیو باربا هنرمند سرشناس تئاتر جهان خبر داد که روز 12 بهمن ماه به ایران آمده و تا 22 همین ماه اجراها و مسترکلاس هایی را برگزار می کند. در این جلسه سعید اسدی در پاسخ به نسبت جشنواره تئاتر فجر با مفاهیم انقلاب اسلامی پاسخ داد: «آثاری که در جشنواره تئاتر فجر اجرا می شوند، گفتمان های انقلاب همچون مخالفت با تروریسم، توجه به عدالت اجتماعی و ... را مورد توجه قرار می دهند . از سوی دیگر نگاه هنمرندان ما به جامعه سویه ای انتقادی و کاوشگرانه دارد که این موضوع نیز جزو گفتمان ها و اهداف انقلاب اسلامی است.» سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در حالی از روز جمعه 1 بهمن ماه آغاز می شود که در این دوره از جشنواره بخش مسابقه «جوانان» هم به این رویداد اضافه شده است و باید دید که چه شرایطی برای جشنواره پیش رو رقم خواهد خورد.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید