شماره مطلب : 18466
زمان انتشار : 95/10/25 - 10:34 2017/1/14
آوینی فیلم: روزنامه کیهان چند روز بعد از اعلام اسامی برندگان جایزه گلدن گلوب طی یادداشتی انتقادی، منفعل بودن شخصیت های فیلم «فروشنده» فرهادی را دلیلی برای نادیده گرفتن شدن داورها دانست.
واکنش کیهان به نتایج جایزه گلدن گلوب:

«فروشنده» بازی «تجاوز» را به رقیبش باخت!

آوینی فیلم: روزنامه کیهان چند روز بعد از اعلام اسامی برندگان جایزه گلدن گلوب طی یادداشتی انتقادی، منفعل بودن شخصیت های فیلم «فروشنده» فرهادی را دلیلی برای نادیده گرفتن شدن داورها دانست.

حاشیه های فیلم «فروشنده» فرهادی از همان جشنواره کن آغاز شد و در هنگام اکران فیلم در تابستان و پاییز امسال به اوج خود رسید و حالا با اعلام برندگان جایزه گلدن گلوب و اعلام کاندیدای اسکار  امسال شرایط بین المللی فیلم «فروشنده» بیشتر قابل ارزیابی خواهد بود. «فروشنده» که در روزهای اخیر وارد شبکه نمایش خانگی هم شده چند روز پیش در رقابت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب مسابقه را به رقیب فرانسوی اش؛ «Elle» باخت. فیلمی که داستانی مشابه ساخته فرهادی دارد و با یک تجاوز آغاز می شود! روزنامه کیهان بعد از اعلام برندگان جایزه گلدن گلوب طی یادداشتی انتقادی به انتخاب داوران این جایزه پرداخت و نوشت: «فیلمی که همان موضوع «تجاوز» را دستمایه قرار داده بود که «فروشنده» نیز محور قصه‌اش را بر آن بنا کرد. موضوعی که بسیاری از فیلم‌های جشنواره‌ای و اسکاری یکی دو سال اخیر گویا براساس بخشنامه نانوشته‌ای، بدان پرداخته‌اند. اما تنها تفاوتی که در این میان، فیلم «او» با فیلم «فروشنده» داشت، این بود که شخصیت اصلی آن در مقابل تعرض و تجاوز به خانه و ناموس خود، بی‌تفاوت نبود و درصدد انتقام برآمد. شاید داوران گلدن گلوب هم از اینکه شخصیت‌های فیلم «فروشنده» در برابر تعرض و تجاوز به جان و مال و ناموس خود، منفعل بوده و درصدد بخشش متجاوز برآمدند، دچار یأس فلسفی شده و دلزده گشتند!
اگرچه ساختار سینمایی فیلم «فروشنده» نیز نسبت به فیلم «او» و البته سه فیلم دیگری که نامزد دریافت گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان بودند، بسیار ضعیف‌تر به نظر می‌رسید. مطلبی که منتقدان و کارشناسان متعددی در داخل و خارج و حتی در میان نشریات معتبر اروپایی و آمریکایی بدان اشاره داشتند. شاید رسیدن این فیلم تا همین حد نامزدی جوایز گلدن گلوب نیز ناشی از سرمایه‌گذاری قطری‌ها و دلارهای نفتی وهابیون متنفذ در سیستم سیاسی هنری آمریکا بود که فیلم «الهه‌ها» (دیگر رقیب «فروشنده») را نیز از همین طریق به نامزدی گلدن گلوب رسانده بودند! ضمن اینکه تهیه‌کننده اصلی فیلم «او» نیز عرب پولدار دیگری به نام «سعید بن سعید» و کمپانی او یعنی SBS بود!!»

روزنامه «کیهان» درباره دیگر جوایز گلدن گلوب 2017 هم نوشت: «اهم جوایز گلدن گلوب امسال (فیلم موزیکال و کارگردانی و فیلمنامه و موسیقی و بازیگری و ترانه) به فیلم «لالالند» از فیلمساز یهودی‌تبار و اسرائیلی هالیوود یعنی «دیمین چزل» رسید و ایزابل هوپرت (هنرپیشه یهودی دیگر) جایزه بهترین هنرپیشه زن را گرفت. فیلم همجنسگرایانه مهتاب نیز گلدن گلوب بهترین فیلم درام را دریافت کرد. دو جایزه بهترین موسیقی و بهترین ترانه به آهنگساز یهودی‌، «جاستین هورویتز» برای فیلم «لالا لند» که یادآور موزیکال‌های کلاسیک هالیوود و رویاپردازی‌های غلوآمیز آنهاست، جوایز متعدد آهنگساز معروف صهیونیست به نام «ایروینگ برلین» را تداعی کرد که برای ۶۰ سال افسانه‌ها و اسطوره‌های یهودی و صهیونی را در قالب ترانه‌ها و قصه‌های آهنگین در معروف‌ترین موزیکال‌های تاریخ سینما گنجاند تا تبلیغ بی‌واسطه صهیونیسم و اهداف ضد بشری آن در قالب فیلم و موسیقی در اذهان مخاطبان باشد.»

منبع: کیهان

اضافه کردن دیدگاه جدید