شماره مطلب : 18358
زمان انتشار : 95/10/15 - 13:49 2017/1/4
پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد. مراسم رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، صبح امروز با حضور سعید اسدی دبیر این جشنواره، عباس محبوب طراح پوستر و قباد شيوا داور بخش طراحی پوستر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد

پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد

پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد. مراسم رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، صبح امروز با حضور سعید اسدی دبیر این جشنواره، عباس محبوب طراح پوستر و قباد شيوا داور بخش طراحی پوستر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد

پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد. مراسم رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، صبح امروز با حضور سعید اسدی دبیر این جشنواره، عباس محبوب طراح پوستر و قباد شيوا داور بخش طراحی پوستر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از اهالی رسانه درباره رونمایی از پوستر جشنواره گفت: سپاسگزارم از حضور اصحاب رسانه؛ در روزی که ما هویت بصری و پوستر جشنواره تئاتر فجر را به ملت شریف ایران تقدیم می‌کنیم، این رخداد بزرگ را به دلیل ارتباط مستقیم هنر گرافیک و نمایش خجسته می‌دانم.  وی در ادامه بیان کرد: هر ساله جشنواره تئاتر فجر در بخش بین‌المللی، با مردم ارتباط بهتری برقرار می‌کند و امسال هم سعی کردیم جشنواره‌ای مردمی برای مخاطبان داشته باشیم.  دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر با تشکر از همکاران خود در بخش دبیرخانه در خصوص نشان و حضور آثار راه یافته به جشنواره در پوستر عنوان کرد: امسال با نگاهی ویژه به آثار، برنامه‌های بسیاری را به شکل مطلوب برگزار خواهیم کرد. اسدی افزود: امروز روز توجه به هنر بصری است و امسال با یک تفاوت در بخش رونمایی، تمامی روند اجرا و طراحی پوستر را خواهید دید. در واقع پوستر امروز نتیجه چندین ماه تحقیق، گفتگو و طراحی‌های پی در پی است. وی در ادامه گفته‌های خود، به ویژگی‌های موضوعی پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد و اظهار داشت: امسال در محورهای موضوعی جشنواره چند نکته مسئولیت‌های اجتماعی جامعه و برپایی کمپین حمایت از آب اشاره شده است. عزیزان ما در سطح شهر می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. اسدی تاکید کرد: در جشنواره امسال ما میزبان هنرمندان نابینا و ناشنوا هستیم و در برنامه امروز در میان خودمان عزیزانی را از انجمن کانون ناشنوایان داریم.

دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر با بیان اینکه از سال گذشته در جشنواره سی و چهارم، تلاش بر یکدست‌سازی هویت بصری داشتیم، توضیح داد: سال گذشته اقلام بصری جشنواره سی و چهارم در اختيار اصحاب رسانه و مخاطبان خود قرار گرفت و در نهایت به پوستر ختم شد؛ اما در سال جاری با ارتباط هنر گرافیک و نمایش، هویت بصری حائز اهمیت است و رفته رفته مفهوم بصری در پوستر سی و پنجمین جشنواره متجلی می‌شود.

وی با اشاره به شعار سال گذشته جشنواره (تئاتر برای همه) خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌ها و رویکردهای این پوستر دعوت اجتماعی همه مردم به جشنواره است. اسدی در پایان صحبت‌های خود با یادآوری روزهای باقی مانده تا آغاز برگزاری سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر شد، اظهار داشت: یکی از مهمترین امکانات همکاری و همراهی، گردهمایی‌های اجتماعی است که می‌توانیم در این روزهای باقیمانده تا برگزاری جشنواره، فضایی همدلانه را ایجاد کنیم.

همچنین در ادامه این مراسم پس از پخش ویدئویی از روند طراحی پوستر، عباس محبوب طراح و مجری پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر، در خصوص ویژگی‌های آن گفت:  تئاتر یکی از شریف ترین هنرهاست و بنده به همراه همکارانم در گروه «الف» و در کنار استادان خود، توانستم اقلام هویت بصری و کارهای گرافیکی جشنواره را از اتمام دوره جشنواره سی و چهارم طراحی و پشتیبانی کنم. وی در ادامه با بیان ویژگی‌های این پوستر اظهار داشت: اولین ویژگی نشانه‌ها در طراحی پوستر، نمایان کردن دوره سی و پنجم و عدد 35 جشنواره است که در کنار object ماسک و نشانه صورتک، شادی و غم‌های صورت‌ها را به نمایش گذاشته است. محبوب افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های پوستر، چرخش 180 پوستر در عین حفظ خوانایی حروف است که با تمامی ساختار هندسی و هویت‌های بصری جشنواره گره خورده است.  سالهاست که جشنواره تئاتر فجر با شعار تئاتر برای همه مردم پیش می‌رود. ما هم سعی کردیم با به تصویر کشیدن تمام چهره‌های مردم این سخن را رقم بزنیم. مجبوب ضمن تشکر از همه همکاران خود در گروه الف، از مدیران برگزار کننده جشنواره نیز تشکر کرد. پس از صحبت های عباس محبوب، قباد شیوا داور بخش طراحی پوستر جشنواره اظهار داشت: به برگزار کننده های این جشنواره تبریک می‌گویم و خرسندم که بخش پوستر امسال خیلی جدی تر در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رنگ‌های به کار رفته در پوستر همه سبز، سفید و آبی از دسته رنگ های سرد است و کنتراست رنگ های گرم لازم دارد اما یکی دیگر از ایرادهای وارده این پوستر این است که انسان را به یاد نمایشگاه عکس می‌اندازد. به نظر باید دوباره روی آن کار شود ولیکن ریشه های منطقی و سادگی بسیار زیبایی دارد. در بخش پایانی برگزاری این مراسم، اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر و شیوا داور طراحی پوستر برای رونمایی و تقدیر از گروه طراحی پوستر سی و پنجمین جشنواره هنر های نمایشی به روی صحنه آمدند و اسدی با اشاره به صحبت های شیوا در خصوص رنگ های پوستر تصریح کرد: پوستر ما این قابلیت را دارد تا در کنتراست دیگر رنگها هم به چاپ برسد و این پوستر امسال در بخش جشنواره «+فجر» با رنگ های دیگر رونمایی می‌شود. وی افزود: ما بر اساس نشانه‌های تاریخی مانند صورتک و نقش مایه‌های خط ایرانی پوستر را به تاریخ جشنواره گره زده‌ایم و با نشان دادن چهره های مردم حضور اقشار مختلف جامعه را در جشنواره خواهیم داشت. اسدی عنوان کرد: همچنین امسال ما سوای از نصب بیلبوردهای شهری و توزیع پوستر بین اهالی رسانه، با استفاده از فضای مجازی پوستر را در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی تکثیر خواهیم کرد. در پایان مراسم با حضور سعید اسدی و قباد شیوا،  از سارا صباغی، عباس محبوب، نسرین مردانی، وحید حسین زاده، زینب توکلی، بهزاد شهرباف، آرش اشتری تقدیر شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اضافه کردن دیدگاه جدید