شماره مطلب : 15291
زمان انتشار : 94/9/24 - 10:03 2015/12/15
آوینی فیلم - ششمين جشنواره فيلم عمار تا چند روز ديگر در سراسر كشور آغاز به كار خواهد كرد. جشنواره‌اي كه امروز صبح نشست خبري‌اش در شهر نيشابور برگزار مي‌شود.

«عمار» به استفاده از تجربيات گذشته‌اش نياز دارد

آوینی فیلم - ششمين جشنواره فيلم عمار تا چند روز ديگر در سراسر كشور آغاز به كار خواهد كرد. جشنواره‌اي كه امروز صبح نشست خبري‌اش در شهر نيشابور برگزار مي‌شود.

آوینی فیلم - ششمين جشنواره فيلم عمار تا چند روز ديگر در سراسر كشور آغاز به كار خواهد كرد. جشنواره‌اي كه امروز صبح نشست خبري‌اش در شهر نيشابور برگزار مي‌شود.
جشنواره مردمي فيلم عمار با ساختار متفاوت با ساير جشنواره‌هاي فيلم قرار است امسال ششمين تجربه برگزاري خود را پشت سر بگذارد. شش سال متمادي حضور جشنواره‌اي غيردولتي كه مردم دست به دست هم داده‌اند تا آن را برگزار كرده و سرپا نگه دارند.
ركن اصلي برگزاري اين جشنواره را اكران‌كننده‌هاي مردمي تشكيل مي‌دهند كه با هزينه شخصي فيلم را در هر مكان و زماني كه استطاعت داشته باشند براي ديگران اكران مي‌كنند. گزارش‌هاي سال‌هاي گذشته برگزاري جشنواره عمار نشان‌دهنده گستردگي حضور اين اكران‌كننده‌هاي مردمي در سطح كشور از شهرهاي بزرگ گرفته تا دوردست‌ترين مناطق و از محلات اعيان‌نشين تا كپرنشين‌هاست كه آثار جشنواره عمار دست به دست مي‌شوند. عمار توانسته است ظرفيت تازه‌اي را به سينماي ايران معرفي كند. استفاده از مردم براي كار فرهنگي كه نفع آن به مردم بازمي‌گردد. تمرين كار گروهي فرهنگي خودجوش كه قرار بود از ابتداي انقلاب شكل بگيرد اما به دلايل متنوعي رخ نداده است. جشنواره عمار هميشه جدا بودن از بدنه سينماي دولتي را سر داده و تلاش كرده همه نيروي انساني مورد نيازش را به طور مستقيم تربيت و سازماندهي كند؛ كاري كه در ديگر جشنواره‌ها نه معمول است و نه كسي به سراغ اجراي آن رفته است. اما موردي كه هنوز عمار تلاش نكرده آن را سر و سامان ببخشد نظم برگزاري و برنامه‌ريزي است كه جشنواره‌اي كه شش سال متمادي است در حال اجرا است بايد زودتر از اينها به آن دست پيدا مي‌كرد. بي‌توجهي به اصول اوليه‌اي كه هر فعاليت فرهنگي و هنري آن را رعايت مي‌كند مشكلي است كه هنوز عمار نتوانسته آن را حل كند. عمار مي‌خواهد متفاوت با ساير جشنواره‌ها باشد و آن تفاوت را در به كارگيري اكران‌كننده‌هاي مردمي به نمايش گذاشته است. اما قواعدي وجود دارد كه انجام آن‌ها نشانه پيروي از ساير جشنواره‌ها نيست بلكه رعايت نكات حرفه‌اي به شمار مي‌رود. امروز نشست خبري جشنواره عمار در شهر نيشابور برگزار مي‌شود و هيچ خبرنگاري از رسانه‌هاي مهم كشور براي پوشش آن دعوت نشده است و اگر هم قرار باشد پوششي صورت بگيرد توسط رسانه‌هاي محلي يا نمايندگي‌هاي خبرگزاري‌ها يا روزنامه‌ها در آن شهرستان انجام خواهد شد. قاعدتاً برد خبري اين نوع پوشش با آنچه در نشست‌هاي خبري مرسوم و متداول رخ مي‌دهد متفاوت است. اگر رسانه‌ها براي عمار مهم نيستند پس چرا اصلاً نشست خبري برگزار مي‌كند و اگر هم قرار است خبر‌هاي جشنواره و برنامه‌هاي آن رسانه‌اي شود بايد قواعد برگزاري نشست‌هاي خبري را رعايت كند. امروز قرار است پدر شهيد احمدي‌روشن و مديران اين دوره از جشنواره در نيشابور سخن بگويند، موضوعي كه قطعاً ارزش خبري دارد و خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي علاقه‌مند هستند تا سؤالات خود را درباره عمار مطرح كنند اما يك بي‌سليقگي يا بي‌برنامه بودن باعث شده تا اين نشست از دسترس اكثر رسانه‌ها خارج شود. عمار قطعاً حركتي مردمي و رو به جلو خواهد بود كه در سال‌هاي آينده نيز اجرا خواهد شد. بهتر است در اجراي اين برنامه منحصر به فرد فرهنگي از تجربيات سال‌هاي گذشته بيشتر استفاده شود و جشنواره از يك حركت انقلابي و هيجاني به يك جريان هدفمند با برنامه‌ريزي بلند مدت تبديل شود تا آنچه از عمار انتظار مي‌رود به واقعيت بپيوندد.
محمد صادق عابدینی

منبع: جوان

اضافه کردن دیدگاه جدید