شماره مطلب : 14879
زمان انتشار : 94/9/3 - 11:40 2015/11/24
نویسنده کتاب من زنده ام:

باید به دنیا ثابت می کردم یک ژنرال زن ایرانیم/ هر کدام از ما باید یک زن مسلمان آگاه باشیم

همایش ۲۰ ساله ها با عنوان «ما زنده ایم» در گرامیداشت یاد و خاطره شهیده طیبه واعظی شهید شاخص قشر زنان کشور که در سن ۲۰ سالگی به درجه رفیع شهادت نائل شد، برگزار شد.

آوینی فیلم _  به نقل از حیا، همایش ۲۰ ساله ها با عنوان «ما زنده ایم» و در گرامیداشت یاد و خاطره شهیده طیبه واعظی شهید شاخص قشر زنان کشور که در سن ۲۰ سالگی به درجه رفیع شهادت نائل شدند، بعد از ظهر امروز با حضور بیش از ۵ هزار دختر ۲۰ ساله در ورزشگاه پیروزی اصفهان برگزار شد.
بسیج یک فرهنگ ساعی و جاری دینی و انقلابی است
معصومه آباد؛ عضو شورای اسلامی شهر تهران، آزاده دفاع مقدس و نویسنده کتاب «من زنده ام» در این همایش ضمن تبریک هفته بسیج به نهضت بزرگ «ما زنده ایم» در کشور اشاره کرد و به دختران حاضر در همایش گفت: امیدواریم با این پرچم های «ما زنده ایم» نهضت زنده بودن ارزش های انقلابی و دینی و فرهنگ بسیج را ادامه دهیم چرا که بسیج یک روح، یک قشر یا یک حزب نیست بلکه یک فرهنگ ساعی و جاری دینی و انقلابی است که به ابتکار و فرمان امام خمینی (ره) در شرایطی که کشور در آشوب های منطقه ای و جهانی به سر می برد و استکبار جهانی هجوم تنگاتنگی به کشورمان داشت و ما هنوز نمی دانستیم که آیا جنگی قرار است اتفاق بیفتد یا نه؛ تشکیل شد.
وی افزود: در آن مقطع زمانی ایجاد بسیج در کشوری که پر از آشوب بوده و بحران مسائل اقتصادی از یک سو و بحران مسائل فرهنگی، قومی و قبیله ای از سوی دیگر در حال رخ دادن بود شاید مشخص نبود که مسیر انقلاب به چه سمتی هدایت شود اما وقتی فرمان امام مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین داده شد این ابتکار همه جامعه را با خود همراه کرد.
بسیج لباس فاخری و بر تن همه مردم ما زیبا است
عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: بسیج لباس فاخری و به تن همه مردم ما زیبا بوده است و ما توانستیم با این لباس فرهنگ انقلابی و دینی خود را به تمام دنیا ابلاغ و صادر کنیم.
وی در ادامه به خاطرات اسارت خود اشاره کرد و افزود: زمانی که به اسارت نیروی های عراقی در آمدم ۱۷ ساله و سوم دبیرستان بودم و امروز با نقل این خاطرات به شما می گویم که تصویر خود را در قاموس دشمن ببینید و بنگرید که دشمن نسبت به ما چه برداشتی داشته و ما را از چه زاویه ای می نگرد.
آباد بیان کرد: ۲۰ مهر سال ۵۹ یعنی ۲۰ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی در حالی که یک دختر ۱۷ ساله و سوم دبیرستانی بودم از طرف فرماندار آبادان ماموریت گرفتم تا بچه های پرورشگاه را از شهر خارج کنم. در آن زمان خرمشهر در آستانه سقوط و آبادان در آستانه محاصره قرار داشتند. پس از انتقال بچه‌ها، با آمبولانس ۱۲ کیلومتری آبادان بودیم که مورد اصابت آرپی‌جی قرار گرفتیم، لحظه‌ای که با دشمن روبرو شدم نوع نگاهش را به یک زن مسلمان ایرانی دیدم، وقتی منطقه محاصره شد نیروهای بعثی با لباس سپاهی اما کلاه های قرمز به سمت ما آمدند و ما را از ماشین بیرون آوردند و دستور تفتیش بدنی دادند. یک برادر خوزستانی حرف‌های عراقی‌ها را برای ما ترجمه می کرد، وقتی نامم را پرسیدند جوابی ندادم؛ دستور دادند کف دستم را نشان دهم و در ان لحظه حکم فرماندار را دیدند که روی آن نوشته شده بود: «معصومه آباد نماینده فرماندار جهت انتقال بچه های پرورشگاه به بیرون از شهر است.»
وی ادامه داد: در آن موقعیت یکی از فرماندهان ارتش عراق بی سیم زد و گفت که ما یک ژنرال زن ایرانی را دستگیر کردیم. من که نمی دانستم ژنرال یعنی چه، از آن برادر خوزستانی سوال کردم و او گفت ژنرال یعنی بزرگ ارتش و آنگاه بود که متوجه شدم باید بزرگتر از آنچه که هستم باشم تا به دنیا ثابت کنم یک ژنرال زن ایرانی هستم.
این آزاده دفاع مقدس اضافه کرد: پس از آن قصد داشتند دستم را از بالا پشت سرم ببندند، و من اجازه نمی دادم و بنابر این مجبور شدند تا یک سیم برای بستن دستان من پیدا کنند اندکی نگذشت که دیدم مردان ایرانی دست هایشان آزاد است؛ پرسیدم چرا دست مردها را نبسته اید و فقط دست من را می‌بندید؟
وی با لبخندی بر لب و با بیان اینکه این درس دوم است، گفت: فرمانده عراقی ها جواب داد که زنان ایرانی از مردان ایرانی خطرناک تر هستند و این خطر را دشمن در روزهای آغازین جنگ احساس کرده بود و این زمانی بود که تنها ۲۰ روز از آغاز جنگ گذشته بود؛ آری این تفکر را شما با راهپیمایی هایی که علیه رژیم ستم شاهی کردید به دنیا نشان دادید تا جایی که امام خمینی (ره) فرمودند که «زنان ما پرچم دار نهضت های بزرگ انقلاب اسلامی بوده اند».
آباد تاکید کرد: تفکر دشمن در مورد زنان ایرانی این بود و حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب این عظمت را به زن مسلمان ایرانی داده بودند.
وی ادامه داد: در آن زمان همه اسرا در بازداشتگاه های مرزی بودند اما اولین اسرایی که به زندان استخبارات عراق فرستاده شدند ما چهار دختر ایرانی بودیم.
عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه خاطرات اسارت خود با بیان اینکه اردوگاه های عراق نزدیک ترین خاکریز به دشمن بود تا مردم ایران را بشناسند، گفت: در سال های پایانی جنگ گروهی از سازمان جاسوسی فرانسه از اردوگاه های عراق بازدید کردند تا بدانند رمز پیروزی ملت ایران در چیست؛ وقتی خبرنگار خارجی برای مصاحبه با اسیر نوجوان ایرانی بدون حجاب حاضر شد این نوجوان در پاسخ او گفت من بدون حجاب شما مصاحبه نمی کنم و این شعر را گفت که «ای زن به تو از فاطمه این گونه خطاب است، ارزنده‌ترین زینت زن حفظ حجاب است».
وی افزود: نوجوان دیگر را تهدید کردند که باید بگویی ما اینجا اذیت می شویم اما آن نوجوان در مقابل دوربینی که بسیاری از مردم دنیا می دیدند، گفت «ما گوش به فرمان امام هستیم امام بگوید بجنگید می‌جنگیم، امام بگوید بشینید می‌نشینیم و امام بگیود بمیرید می میریم».
آباد ادامه داد: گروهی به همراه رئیس سرویس جاسوسی فرانسه به قسمت سالمندان اردوگاه رفتند به امید اینکه آن ها همکاری کنند و بتوانند مصاحبه های دلخواه خود را بگیرند؛ در آن هنگام به یکی از پیرمردان گفتند جلوی دوربین به امامتان فحش دهید اما آن پیرمرد گفت «لب‌هایی که خانه خدا را بوسیده، به روح خدا اهانت نمی کند».
وی اضافه کرد: رئیس سرویس جاسوسی فرانسه در اسناد خود نوشته ما در اردوگاه های عراق به افرادی برخورد کردیم که روزها شکنجه می شوند و شب ها برای رهبرانشان دعای سلامتی و طول عمر می خوانند و آن ها بر طبل جنگ جهانی سوم و چهارم می زنند.
باید خاطرات جنگ را سینه به سینه منتقل کنیم
آزاده دفاع مقدس در رابطه با اینکه چرا جنگ به پایان رسید گفت: آنچه که باعث شد جنگ به پایان برسد این گنجینه ارزشمندی است که در هشت سال دفاع مقدس به ارمغان آمد و امروز ما باید امانت دار و وارث این گنجینه ها باشیم و ان را به نسل های بعد منتقل کنیم؛ باید این خاطرات را دست مایه قرار دهیم و هر کدام از ما یک زن مسلمان آگاه باشیم.
وی افزود: جنگ زمانی به پایان رسید که دولت های استکباری متوجه شدند ایران کشوری است که با وحدت، همدلی و همزبانی و با فرهنگ غنی بسیج حرکت می کند و می تواند دنیا را زمین گیر کند و امروز ما وارث و امانت دار فرهنگ غنی بسیج هستیم و باید آن را حفظ کنیم و بدانیم که هر آنچه را که دشمن هدف قرار داده نقطه ای بوده که رمز پیروزی ما در ان نهفته بوده است.
آباد با بیان اینکه جنگ ما جنگ دو کشور نبود بلکه جنگ نابرابر یک کشور با دنیای استکبار شرق و غرب بود و هر کس هر چه که می توانست در اختیار رژیم بعث قرار داده بود تا نظام دینی جمهوری اسلامی را زمین بزنند، بیان کرد: جنگ نظامی ما تمام شد اما مبارزه ادامه دارد و جبهه های ما به جبهه های فرهنگی تبدیل شد.
ما زنده ایم تا ظهور ادامه می یابد
نویسنده کتاب «من زنده ام» خاطر نشان کرد: پرچم های «ما زنده ایم» نشان دهنده زنده بودن ارزش های دینی و انقلابی ما است؛ من به عنوان نماینده نهضت «ما زنده ایم» در کنار شما قرار گرفته ام تا همه به دنیا نشان دهیم این آرمان هایی که در بستر جمهوری اسلامی به وجود آمده و رشد کرده است تا نهضت امام زمان (عج) ادامه خواهد یافت.
حاشیه ها:
اجرای رضا احسان پور شاعر طناز اصفهانی، رونمایی از ترانه جدید حامد زمانی با نام «لشکر فرشتگان» که با مضامین شهادت، استقامت و برگرفته از پیام رهبر انقلاب به کنگره ۷ هزار شهید زن در سال ۹۱ برای بانوان شهید تهیه شده بود، اجرای گروه سرود هم‌خوان بی نشان‌ها، اجرای گروه مارش و روایت خاطرات جنگ توسط برادر گنجی از دیگر برنامه‌های این همایش بود.
به گزارش حیا؛ شهیده طیبه واعظی، از مبارزین انقلابی بود که در سن ۲۰ سالگی به همراه همسر و برادر خود به دست رژیم طاغوت زندانی و یک سال پیش از انقلاب تحت شکنجه ساواک به شهادت رسیدند؛ این شهیده والامقام در حین دستگیری توسط ساواک گفت: «مرا بکشید ولی چادرم را بر ندارید.»

انتهای پیام/گ

اضافه کردن دیدگاه جدید