شماره مطلب : 13591
زمان انتشار : 94/5/31 - 16:56 2015/8/22
ابراهیم آبادی گفت:پس از تحقیق بر روی تفضیل خواجه عبدالله انصاری والمیزان به این نتیجه رسیدم که ما در قرآن 6666آیه داشتیم بعدها در زمان بعثت پیامبر 3 آیه به آن اضافه شد که در این نمایش عاشق برای رسیدن به معشوق «خدا» 6188 پله معنوی را باید طی می‌کند.
ابراهیم آبادی در تمرین نمایش «پله آخر» مطرح کرد

بر پایه آیات قرآن متن نمایش را نوشته‌ام/ بازگشت بازیگر سینما پس از 10 سال به صحنه تئاتر

ابراهیم آبادی گفت:پس از تحقیق بر روی تفضیل خواجه عبدالله انصاری والمیزان به این نتیجه رسیدم که ما در قرآن 6666آیه داشتیم بعدها در زمان بعثت پیامبر 3 آیه به آن اضافه شد که در این نمایش عاشق برای رسیدن به معشوق «خدا» 6188 پله معنوی را باید طی می‌کند.

آوینی فیلم - ابراهیم آبادی بازیگر و کارگردان تئاتر،سینما وتلویزیون که پیش از آن نمایش‌هایی چون «نی زار آنسوی رودخانه »،«زنهایی از نسکاولی» ،«12صندلی سیاه » ،«حقه باز» و...را بازی وکارگردانی کرده است ؛پس از 10 سال با نمایش تازه خود به نام «پله آخر» به صحنه تئاتر می‌آید.

کارگردان نمایش پله آخر در خصوص ایده شکل گیری این نمایش گفت: متن نمایش ساده به نظر می رسد اما اینطور نیست این نمایش از تلاش عاشق برای رسیدن به معشوق«خدا» سخن می گوید که در نهایت عاشق به عشقش نمی رسد .نمایش ما تماشاچی را نه تنها نمی گریاند بلکه به فکر فرو می‌برد.

وی افزود: جالب این است که برخی از سوژه‌ها را در ده سال گذشته نوشته ام.اغلب عادت دارم سوژه هایی که به ذهنم می رسد را بر روی کاغذ بیاورم و دردفتری جمع آوری کنم.متن نمایش «پله آخر» را در اردیبهشت ماه نوشته ام .

بر پایه آیات قرآن متن نمایش را نوشته‌ام

بازیگر سریال شاهگوش در ادامه در خصوص نام این نمایش توضیح داد: در حقیقت اسم نمایش ما برگرفته از 6188 آیه قران است .  پس از بررسی و تحقیق بر روی تفضیل خواجه عبدالله انصاری والمیزان به این نتیجه رسیدم که ما در قرآن  6666آیه داشتیم که بعد ها در زمان بعثت پیامبر 3 آیه به آن اضافه شده است بر این پایه متن این نمایش را نوشته ام .

وی با اشاره به خلاصه‌ای از نمایش گفت:در این نمایش می‌بینید که عاشق برای رسیدن به معشوق «خدا» 6188 پله معنوی را باید طی کند .رسیدن به معشوق خدا در همه جاهست ،گاهی اوقات عاشق به کاخ کبریا می رسد ولی خدا را نمی بیند ،شاگردانش با کنجکاوی از او سوال می کنند ودر پاسخ میگوید آب در کوزه ، ما تشنه لبان می گردیم.

تئاتر نیازبه حس بازیگری دارد

ابراهیم آبادی در خصوص معرفی بازیگران این نمایش گفت: اسحاق نور فر ،حسین نصیر ، عاطفه حق شناس ،علی آقا زاده از دوستان و شاگردانم هستند که حدود دوماه آموزش دیدند.

این کار گردان در ادامه عنوان کرد: از همه دعوت می کنم که بیایند وتئاتر ما را ببینند در این نمایش حتی از انگشتان دست بچه ها هم بازی گرفته شده است اگر در نمایش ما میزانسن بهم ریخت دیگر قدم به صحنه تئاتر نمی گذارم . تئاتر نیازمند حس بازیگری ،حرکت ومیزانسن است.این نمایش را به صحنه می برم هر کسی می خواهد کار را ببیند بعددرباره آن قضاوت کند .

وی افزود: صحنه تئاتر عشق می خواهد من آن را خوب آموخته ام.از 58 سال تجربه سخن می گویم هیچ وقت خودنمایی نکردم وپشت تریبون قرار نگرفته ام .فقط آموخته های خود را در دانشگاه یا هنرستان به شاگردانم عرضه کرده ام .نمایش پله آخر در اثر مختصر تدریس من شکل گرفته است.

این کارگردان تئاتر از دلیل اجرای این نمایش در سالن « تتماج » گفت : این نمایش کاری از گروه هلیا وابسطه به موسسه هلیا فیلم است . با تشویق وزحمات مدیر این موسسه حمید اصغری تتماج  قرار شد این نمایش به مدت 30 شب در سالن « تتماج» به اجرا برود .این سالن بدون هیچ گونه کمک از طرف کسی فقط با تلاش حمید اصغری راه اندازی شد. البته مجوزی هم گرفته ایم تا نمایش را در سالن های دیگر چون ایوان شمس به اجرا ببریم ، سپس قصد داریم این نمایش را در سطح کشور و در شهر هایی چون قم ،مشهد ،زنجان وآذربایجان  که خواهان تئاتر مذهبی هستند اجرا کنیم.

فاصله 10 ساله بازیگر سینما از صحنه تئاتر

بازیگر فیلم دزد عروسک ها درخصوص فاصله 10ساله خود از صحنه تئاتر توضیح داد:من فرزند تئاتر هستم حتی زمانی که ازمن سوال شد آخرین آرزوی شما چیست گفتم دوست دارم بعد از مرگم وقتی بر سر خاکم می آیید خاک صحنه تئاتر را بیاورند؛ هیچ آرزویی ندارم عاشق صحنه تئاتر هستم وآن را مقدم میدانم.تاکنون هم در نمایش‌هایی چون بایگانی، شیطان در زیر زمین و توران دوخت بازی کرده‌ام‌.

وی افزود: آدم هایی مثل من زود فریب می‌خورند چون در آن زمان به دلیل هزینه کم تئاتر بر روی سینما تمرکز کردم. دهه 60 و70 کار سینما پر رونق بود و در فیلم‌هایی همچون دزد عروسک‌ها ،آپارتمان شماره 13و... بازی کردم اما در دهه 80 سینما شروع به افت کرد.

ابراهیم آبادی تاکید کرد: سینما به دست یه عده آدم های دروغگو افتاد ودر آن زمان از تئاتر فاصله گرفتیم ، نه تنها امروز در تئاتر باختیم بلکه سالیان سال است که باخته ایم.به عقیده من تئاتر می تواند یک دنیا را تکان دهد مخصوصا نمایشی که تماشاچی را به اندیشه وا دار کند.

کارگردان نمایش پله آخر در پایان در خصوص دیگر فعالیت‌های خود گفت: بعد از این کار نمایشنامه‌ای به نام «رونوشت» دارم که قراراست نقش کمدی آن را خودم بازی کنم.اخیرا هم در حال نوشتن فیلمنامه ونمایشی به« نام چراغ جادو » هستم.

نمایش «پله آخر» به کارگردانی ابراهیم آبادی و تهیه کنندگی حمید اصغری کاری از گروه نمایش هلیا از 3شهریور ماه در ساعت 30/19 در تماشاخانه «تتماج» واقع درطالقانی – بهار شمالی –یزدان نیازپلاک34هلیا فیلم به اجرا می‌رود.

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید