شماره مطلب : 11961
زمان انتشار : 94/1/28 - 12:02 2015/4/17
سبک زندگی اسلامی ایرانی سال ها است که در نگاه دلسوزان به فرهنگی اصیل مطرح می شود و متاسفانه برخلاف انتظاری که از جایگاه عظیم رسانه و به خصوص گستره تصویر می رود نتوانسته است به میزان توانایی اش ثمربخش باشد.
تاملی در چرایی و چگونگی سبک زندگی اسلامی ایرانی در سینما به بهانه جشنواره سما:

سما، سلامی به آسمان روشن نور و معرفت

سبک زندگی اسلامی ایرانی سال ها است که در نگاه دلسوزان به فرهنگی اصیل مطرح می شود و متاسفانه برخلاف انتظاری که از جایگاه عظیم رسانه و به خصوص گستره تصویر می رود نتوانسته است به میزان توانایی اش ثمربخش باشد.

گروه سینمایی آوینی فیلم ،  از این لحاظ در ابتدا لازم است تا تعریفی از سبک زندگی اسلامی-ایرانی در قالب مقاله ای تحقیقی و علمی به عمل آید تا با شناسایی نگره ای مشخص به سوی اجراسازی این نوع از زندگی در هنر هفتم برسیم. این مساله از آن جهت مطرح می شود که شاید نزد بسیاری از افراد، رسیدن به این نوع سبک زندگی تنها در چند وجه محدود خلاصه شود و هنوز وجوه متمایز این نوع زندگی مشخص نگردیده باشد. سبک زندگی در واقع شامل مجموعه ای از رفتارها و الگوهای کنش‌ مند از سوی هر فرد بوده که براساس نظام باورها و اعتقادات شخص حاصل شده و از دریچه میزان شناخت اش از جایگاه انسانی شکل می یابد. به عبارت دیگر جمع کلیه نگرش های عقیدتی شخص در سبک و نوع زندگی او نمایان می یابد. از طرفی وجود حرکت اجتماعی براساس مجموع عقاید اشخاص در یک جامعه بوده که این فرآیند، تحولاتی را در شکل زندگی در جامعه شکل می دهد. باید توجه داشت که با به‌ کارگیری مفهوم سبک زندگی و تعمق در آن می ‌توان از بسیاری الگوهای موجود یا در حال شکل ‌گیری، به نگاهی درست و کارشناسانه رسید و از بسیاری معضلات فرهنگی جلوگیری نمود. در این میان پای شاخه های مختلفی از جامعه شناسی تا انسان شناختی و روانشناسی وجود آدمی و نیز تمرکز به پدیده عظیم رسانه ای به میدان کشیده می شود و البته وظیفه هنرمندانه رسانه بسیار بیش از دیگر عرصه ها خواهد بود، چرا که می بایست جدای از شناسایی علل، به ارائه راهکار و تولید فرهنگی موثر نزد مردم همت گمارد. از این جهت باید بیشتر به تاثیر رسانه و البته سینما به عنوان هنری مدرن یاد نمود که با دراختیار داشتن تمامی ابزار هنرهای دیگر می تواند جهت دهنده به مسیر نگرش یک جامعه باشد و البته در این سال ها چیزی که عایدی مخاطبین جویای حق از رسانه بوده تنها به حرف و شعار ختم شده است! اما سبک زندگی اسلامی و ایرانی چنان گسترده است که نمی توان تنها در چند بند محدود خلاصه شود. چنان که مقولاتی اخلاقی، نوع و پوشش، شکل برخورد با اتفاقات و حوادث، شکل مقابله با دشمن، مواجه انسان با اجتماع و شناسایی دردهای انسانی تا بی نهایت از موضوعات را در بر می گیرد. چنان که رهبر معظم انقلاب در بیاناتی هوشمندانه "سبک زندگی" را بخش اساسی و حقيقی پيشرفت و تمدن سازی نوين اسلامی خواندند و با طرح 20 سوال در این خصوص به مواردی گسترده از سبک زندگی پرداختند. مواردی مهم همچون فرهنگ کار جمعی، رعایت حقوق متقابل در روابط اجتماعی،  رشد طلاق در کشور، انضباط در فرهنگ رانندگی، الزامات آپارتمان نشینی، الگوی تفریح سالم، راستگویی، رواج دروغ افکنی، پرخاش گريها و نابردباريها در روابط اجتماعی، منطق طراحی لباسها و معماری شهرها، رعایت حقوق افراد در رسانه ها و اينترنت، قانون گريزی، وجدان کاری و انضباط اجتماعی، توجه به کيفيت در توليدات داخلی، اجرایی کردن ایده های خوب، تنظیم ساعات کار مطلوب، ربا، رعایت حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان، مصرف گرایی و حفظ کرامت زن در کنار ایفای وظایف اجتماعی که هر یک از این عناوین طرح شده می تواند مناظری تازه به روی لنز و دوربین بگشاید و جای پرداختی بسیار بر آن در سینما از جایگاه داستانی و مستند و پویانمایی خواهد بود.

 وظیفه رسانه های ما وقتی به درجه ای حساس می رسد که در مقابل خود هجمه ای گمراه کننده از شبکه های ماهواره ای را داریم که با همه توان در جهت اشاعه فرهنگ برهنگی و ضد اخلاقی در تلاش هستند. در این باب وجود جشنواره ای مانند سما که برگرفته از سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضای آوینی است می تواند گشایشی از حرکتی عظیم باشد و با همه شرایطی که در اولین دوره از برگزاری آن شکل خواهد گرفت باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرد تا با بالی وسیع تر در دوره های آینده در آسمان فرهنگ و هنر ایران به پرواز درآید، چرا که همه اتفاقات مهم در طول تاریخ از یک طرح و ایده آغاز شده و به تدریج و با ممارست به نتیجه ای ارزنده رسیده اند. برپایی سالیانه این جشنواره و حتی رسیدن به مرزی از جایگاه بین المللی با فراخوانی گسترده تر در میان فیلمسازان مسلمان و نیز برپایی کارگاه ها و همایش هایی در باب موضوع سبک اسلامی-ایرانی می تواند در برنامه های آتی این جشنواره نمایان شود و نیز گسترش ارائه و پخش فیلم ها در ایامی پس از برگزاری جشنواره در شهرهای دیگر کشور ادامه داشته باشد تا این حرکت ارزنده، پرچمدار سلامی دوباره باشد به جایگاه سینمایی اخلاقی و مطابق با فرهنگ اصیل ایران زمین.
مرتضی اسماعیل دوست
انتهای پیام./

اضافه کردن دیدگاه جدید